PAS are un nou deputat în Parlament. Curtea Constituțională i-a validat mandatul

Curtea Constituțională a validat mandatul unui deputat în Parlamentul Republicii Moldova. Este vorba despre Gheorghe Cojoc, candidat supleant pe lista Partidului Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”.

În cadrul ședinței Curții Constituționale din 23 martie a fost examinată propunerea Comisiei Electorale Centrale (CEC) de a valida mandatul atribuit lui Gheorghe Cojoc. La ședință au participat vicepreședintele CEC Pavel Postica și reprezentanți ai Parlamentului.

În urma deliberărilor, Curtea Constituțională a validat mandatul parlamentarului.

Menționăm că mandatul de deputat a devenit vacant în urma demisiei deputatului Mija Artur din partea aceluiași partid. Mija a fost numit în funcția de șef al Cancelariei de Stat.

Gheorghe Cojoc este președinte al Organizației Teritoriale PAS, Basarabeasca. Acesta este născut în anul 1959 și a locuit până acum în Basarabeasca. Potrivit site-ului PAS, Cojoc este în prezent liber profesionist. În perioada 1999 – 2013 a fost specialist principal în Consiliul Județean Lăpușna, secretar al raionului Basarabeasca. Cojoc a fost al 77-lea în lista PAS pentru alegerile parlamentare.

Anterior, Cojoc a fost consilier raional al Partidului Liberal Democrat din Moldova (PLDM), iar în 2017 a fost desemnat secretar al Asociației Aleșilor Locali Basarabeasca a PLDM.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Cei doi polițiști loviți de o mașină în timpul serviciului la Sîngerei au murit pe masa de operații. Cernăuțeanu explică cum a avut loc tragedia

Cei doi polițiști de patrulare loviți de un automobil, în apropierea satului Grigorăuca din raionul Sîngerei, au decedat pe masa de operații. Informația a fost confirmată pentru NewsMaker de către, Ion Galuș, purtătorul de cuvânt al Spitalului Clinic Republican Sîngerei.

„Au decedat pe masa de operații. traumatismele suferite au fost incompatibile cu viața”, a menționat acesta.

Poliția transmite condoleanțe familiilor celor doi polițiști care și-au pierdut viața astăzi la SîngereiChiriac Mihail s-a stins din viață la vârsta de 29 de ani, iar Dragan Nicolae avea doar 25 de ani.

Potrivit șefului Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu, șoferul care i-a tamponat pe cei doi ofițeri ar fi adormit la volan în momentul în care aceștia documentau o contravenție.

„Șoferul mijlocului de transport care a tamponat, și din ceea ce vedem, și din imaginile video preliminare, a adormit. Așa și declară, că a adormit la volan și a pierdut controlul, ceea ce a dus la tamponarea celor doi polițiști care în acel moment exact documentau o contravenție în acea locație”, a declarat Cernăuțeanu pentru TV Nord.

Amintim că, pe 23 iunie, Inspectoratul General al Poliției a anunțat că doi polițiști de patrulare au ajuns în stare „extrem de gravă” la spital, după ce au fost loviți de un automobil pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca din raionul Sîngerei. Cei doi se aflau pe acostament, în afara autospecialei de serviciu, care era staționată regulamentar cu semnalele luminoase conectate, când au fost loviți violent.

Oamenii legii se află la fața locului și legii stabilesc toate circumstanțele accidentului.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: