facebook.com/usmf.md

Peste 1700 de persoane, vaccinate în primele 24 de ore de la lansarea maratonului de imunizare. Circa 500 de persoane stau în rând

1755 de persoane au fost vaccinate împotriva coronavirusului, în primele 24 de ore de la lansarea maratonul de imunizare organizat de Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie (USMF) „Nicolae Testemiţanu”. Dintre acestea, 950 de persoane au fost vaccinate cu serul Pfizer-BioNTech, 616 cu AstraZeneca și 189 cu Sinopharm.

Potrivit USMF „Nicolae Testemiţanu”, în prezent, circa 500 de persoane stau în rând pentru a fi vaccinate.

Instituția a primit pentru maratonul de imunizare 5000 de doze de Sinopharm, 5000 de doze de AstraZeneca și 1000 de doze de Pfizer-BioNTech.

Anterior, șefa Departamentului Comunicare și Relații Publice a USMF a declarat că dozele de Pfizer-BioNTech se vor epuiza astăzi și că au făcut solicitare oficială către autorități pentru a primi cel puțin încă o mie de doze. Drept urmare, autoritățile au mai oferit 750 de doze de vaccin Pfizer-BioNTech, notează Agora.

Precizăm că maratonul de imunizare împotriva COVID-19 a fost lansat vineri, 21 mai, la ora 15:00 și se va desfășura până duminică, 23 mai, ora 21:00. Vaccinarea se realizează fără programare, în regim non-stop – 24/24, în baza buletinului de identitate.

Imunizarea cu vaccinul Sinopharm și AstraZeneca se desfășoară în incinta Blocului didactic nr. 1 „Leonid Cobâleanschi” (str. Nicolae Testemițanu, 27).

Imunizarea cu Pfizer-BioNTech se desfășoară la punctul de vaccinare anti-COVID-19 deschis în incinta Complexului Sociocultural Universitar (str. Nicolae Testemițanu, 25), unde sunt 6 fluxuri de imunizare.

USMF „Nicolae Testemițanu” va asigura și rapelul (a doua doză): în perioada 11-13 iunie – cu vaccinurile Sinopharm și Pfizer-BioNTech, și în perioada 16-18 iulie – cu AstraZeneca.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

agri.shop/imagine simbol

Ouă cu reziduuri de medicamente de uz veterinar, rechemate de la consumatori. Îndemnul ANSA

Un lot de ouă de găină, care aparține companiei „ADALVA”, este rechemat de la consumatori, după ce s-a depistat că produsele conțin reziduuri de medicamente de uz veterinar. Anunțul a fost făcut de Agenția Națională pentru Siguranța Națională (ANSA) pe 2 decembrie.

Potrivit ANSA, produsele sunt rechemate la inițiativa producătorului – „ADALVA”. Este vorba despre ouăle de găină cu marcajul 3MD IL 017 și data durabilității minimale până la 28.12.2025, inclusiv.

Motivul rechemării produselor este depistarea de reziduuri de medicamente de uz veterinar, antibioticul Salinomicin, din grupa coccidiostaticelor.

Consumatorii care au procurat produsele din lotul menționat sunt îndemnați sa nu îl consume și să le returneze unității comerciale de unde au fost procurate în baza bunului fiscal”, a menționat ANSA.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: