ziar.md

Peste 700 de permise, obținute la Bălți și Edineț, vor fi anulate. Explicația directorului ASP

Agenția Servicii Publice (ASP) urmează să anuleze peste 700 de permise de conducere, cel mai probabil începând cu săptămâna 15-21 decembrie. Declarațiile au fost făcute de directorul ASP, Mircea Eșanu, în ediția din 14 decembrie a emisiunii „Cutia Neagră Plus” de la TV8. Potrivit lui Eșanu, aceste permise au fost obținute printr-o schemă de corupție la Bălți și Edineț.

„Probabil de săptămâna viitoare, noi urmează să anulăm peste 700 de permise”, a declarat directorul ASP. Acestea, potrivit lui Eșanu, fac parte dintr-o „schemă de corupție, identificată la Bălți și Edineț, prin care se fraudau examenele teoretice”. „Ei aveau gadgeturi speciale – cameră, microfon – prin care îi ghidau ce și cum să apese, care sunt răspunsurile la examenul teoretic. Nouă ne permite legea și metodologia aprobată de Ministerul Educației, dacă noi identificăm astfel de fraude, să putem anula permisele”, a precizat Eșanu.

Întrebat despre ce perioadă este vorba și cine sunt persoanele vizate, directorul ASP a răspuns: „Cei care au avut microfonul și dispozitivele în ureche. Este vorba de perioada februarie anul acesta până în septembrie”.

„Eu nu cred că astfel de scheme s-ar fi putut întâmpla fără o coordonare tacită cu organele de forță. Sper să nu am dreptate”, a adăugat directorul ASP. „Apropo, noi anul acesta cred că am bătut recordul. Noi am avut cel puțin 160-170 de anchete de serviciu interne, doar pe partea de permise. (…) Cel puțin vreo 80 de sancțiuni cu mustrări, mustrări aspre. Șapte persoane demise. Alte trei care au plecat de bună voie”, a mai spus Mircea Eșanu.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

zn.ua

Trump anunță tarife vamale de 10% pentru toate statele, după înfrângerea de la Curtea Supremă a SUA

Președintele SUA, Donald Trump, a semnat un document prin care este instituit un tarif vamal global de 10%. Liderul de la Casa Albă a făcut anunțul vineri, 20 februarie, după ce Curtea Supremă a SUA a interzis majoritatea tarifelor pe care le-a impus în 2025.

Președintele SUA a criticat magistrații Curții Supreme care i-au blocat utilizarea tarifelor vamale pe care le-a introdu anul trecut, numindu-i „o rușine pentru națiune”.

Iar la scurt timp, Trump a anunțat pe Truth Social: „Este marea mea onoare să fi semnat tocmai acum, din Biroul Oval, un Tarif Global de 10% pentru toate ţările, care va intra în vigoare aproape imediat”.

Ulterior, Casa Albă a publicat o fişă informativă explicând că Trump a semnat o proclamaţie „invocând autoritatea sa în temeiul secţiunii 122 din Legea Comerţului din 1974” pentru a impune „o taxă temporară la import”. Taxa temporară va intra în vigoare pe 24 februarie.

Canada și Mexic vor fi exceptate de la noua taxă temporară, în conformitate cu pactul comercial nord-american, a precizat Casa Albă.

Potrivit News.ro, Secțiunea 122 din Legea Comerțului din 1974 îi cere președintelui să adopte măsuri care pot include o suprataxă temporară la import, tarif, atunci când este necesar pentru a aborda „deficite mari și grave ale balanței de plăți ale Statelor Unite” sau anumite alte situații care prezintă „probleme fundamentale ale plăților internaționale”. Secțiunea 122 nu a mai fost utilizată până acum și, prin urmare, instanțele nu au avut ocazia să interpreteze formularea sa. Legea impune însă limite pentru astfel de tarife, care pot fi aplicate de președinte pentru „o perioadă care nu depășește 150 de zile” și nu pot depăși 15%.

Amintim că, pe 20 februarie, Curtea Supremă a SUA a decis că Donald Trump a încălcat legea atunci când a impus taxe vamale împotriva multor țări din lume, în 2025, folosind prevederile unei legi care poate fi aplicată doar în cazuri de urgență națională. Instanța a considerat că Trump ar fi trebuit să obțină aprobarea Congresului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: