Peste 900 de încălcări confirmate la alegerile prezidențiale și referendum. Precizările Promo-Lex

Misiunea Promo-Lex de observare a alegerilor prezidențiale și referendumului constituțional a recepționat, până la 19:00, 1 016 semnalări de incidente, dintre care 938 au fost prelucrate și confirmate. Informația a fost raportată într-un comunicat.

Potrivit Promo-Lex, printre cele 938 de încălcări confirmate, până la ora 19:00, se numără:

  • prezența materialelor de publicitate, afișaje, panouri electorale din raza secției de votare;
  • agitație electorală sau PR negru în perimetrul de 100 m și/sau în incinta secției de votare pentru a determina alegerea alegătorilor – 9 cazuri;
  • prezența nejustificată a persoanelor neautorizate în incinta secției de votare sau în raza de 100 m – 15 cazuri;
  • încălcări ale secretului votului (fotografierea buletinelor de vot, afișarea buletinului cu votul exprimat; amplasarea defectuoasă a buletinelor de vot ce permit vizualizarea opțiunii alegătorului) – 72 cazuri;
  • votarea nejustificată în grup – 22 cazuri;
  • acces restricționat pentru observatori sau obstrucționarea procesului de observare liberă în secția de votare – 1 caz;
  • zvonuri, tentative sau chiar situații de recompense materiale sau bănești oferite alegătorilor în perimetrul de 100 m al secției de votare pentru a determina votul alegătorilor – 6 cazuri;
  • transportarea organizată a alegătorilor (autocare, microbuze sau alte unități de transport care în mod normal nu ar avea ce căuta în preajmă) – 3 cazuri;
  • intimidare sau acte de violență cu implicarea alegătorilor, membrilor BESV, observatorilor, mass-media sau altor persoane – 4 cazuri;
  • urnele de vot nu au fost sigilate potrivit procedurilor legale/ ruperea/ deteriorarea sau absența sigiliilor pe urnele de vot – 11 cazuri;
  • buletinele de vot nerepartizate membrilor BESV nu sunt păstrate în într-un safeu/dulap din interiorul secției de votare – 7 cazuri;
  • întreruperea pe parcursul zilei votării a procesului de filmare a operațiunilor electorale – 16 cazuri;
  • deficiențe în funcționarea SIAS Alegeri (erori tehnice, probleme ce țin de înscrierea alegătorilor etc.) – 12 cazuri;
  • deficiențe în listele electorale – 25 cazuri;
  • altele – 26 cazuri.

Precizăm că, pe 20 octombrie, au loc alegeri pentru funcția de președinte al Republicii Moldova și referendumul constituțional cu privire la aderarea la UE.

Până la această oră, au votat peste 1 543 000 de persoane, înregistrându-se o prezență la vot de 51,34%.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol/președinte.md

Decrete semnate de Maia Sandu: insignă pentru participanții la parada din 27 august și medalie pentru 35 de ani ai SIS

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a semnat decrete prin care instituie o insignă comemorativă dedicată aniversării a 35 de ani de la proclamarea independenței și o medalie comemorativă dedicată celebrării a 35 de ani de la crearea Serviciului de Informații și Securitate. Ambele decrete au fost semnate pe 29 mai și publicate pe 5 iunie în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.

Unul dintre decretele semnate de șefa statului prevede instituirea Insignei comemorative „Participant la parada militară, consacrată aniversării XXXV-a de la proclamarea independenței Republicii Moldova, 27 august 2026”. Același decret prevede înregistrarea insignei în Armorialul General al Republicii Moldova. Ministerul Apărării va asigura finanțarea confecționării insignei și a legitimațiilor aferente.

Potrivit documentului, insigna se va conferi participanților la parada militară, precum și persoanelor care au contribuit la buna organizare și desfășurare a acestui eveniment. Insigna se va conferi prin ordinul ministrului Apărării, în baza listelor nominale aprobate de către conducătorii autorităților publice, efectivul cărora participă la paradă.

Aceasta este o insignă de piept monometalică, de aur. În mijlocul insignei este reprezentat frontal edificiul Președinției Republicii Moldova. În vârful edificiului este amplasat Drapelul de Stat al Republicii Moldova, având Stema de Stat a Republicii Moldova în întregime de aur. Pe fațadă este reprezentată, broșând Stema de Stat a Republicii Moldova, acvila și accesoriile acvilei fiind în întregime de aur. Pe bucla panglicii, cu cifre arabe, în arc de cerc, este incizată data „27.08.2026”.

Menționăm că, în contextul celor 35 de ani de independență ai Republicii Moldova, Guvernul a supus consultărilor publice un proiect privind aprobarea Programului național de acțiuni consacrate sărbătoririi aniversării. Programul include organizarea și desfășurarea pe 27 august a Paradei militare consacrate celei de-a 35-a aniversări de la proclamarea independenței Republicii Moldova, cu participarea efectivelor, tehnicii și orchestrelor militare.

Un alt decret semnat de șefa statului prevede instituirea Medaliei comemorative „35 de ani ai Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova”.

Potrivit decretului, aceasta se conferă ofițerilor de informații și securitate, angajaților civili, pensionarilor și veteranilor Serviciului, precum și altor persoane, inclusiv cetățeni străini, pentru servicii remarcabile aduse organelor securității statului și cu prilejul celebrării a 35 de ani de la crearea Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova.

Menționăm că Serviciul de Informații și Securitate va marca 35 de ani de la creare pe 9 septembrie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: