parlament.md

Petru Macovei și Valeriu Pașa se alătură instituției condusă de Ana Revenco, pentru combaterea dezinformării

Directorul Asociației Presei Independente Petru Macovei și expertul WatchDog Valeriu Pașa au fost numiți în funcția de membru al Consiliului Centrului pentru Comunicare Strategică și Combatere a Dezinformării, instituție creată la inițiativa președintei Maia Sandu. Un proiect de hotărâre care prevede acest lucru a fost votat de 59 de deputați.

Petru Macovei și Valeriu Pașa au fost numiți în funcția de membru al Consiliului Centrului pentru Comunicare Strategică și Combatere a Dezinformării, pentru un termen de cinci ani, fără posibilitatea numirii pentru un alt mandat consecutiv. 59 de deputați au susținut un proiect de hotărâre în acest sens.

Înainte de aceasta, Petru Macovei a primit aviz pozitiv de la Comisia juridică, numiri și imunități pentru a fi numit membru. În raport cu Valeriu Pașa, Comisia nu a luat nici o decizie lăsând la latitudinea plenului Parlamentului numirea în funcția de membru a acestuia.

Centrul pentru Comunicare Strategică și Combatere a Dezinformării a fost creat în luna iulie 2023. Consiliul Centrului este constituit din 11 membri. Doi dintre ei, reprezentanți ai societății civile, sunt selectați prin concurs de Comisia cultură, educație, cercetare, tineret, sport și mass-media a Parlamentului și sunt confirmați de Parlament.

Candidaturile lui Petru Macovei și Valeriu Pașa au fost selectate urmare a unui concurs public, organizat de Comisia cultură, educație, cercetare, tineret, sport și mass-media. În total, 21 de persoane și-au exprimat interesul pentru participare la concurs. 12 persoane au depus dosarele de participare. În urma examinării acestora, șapte candidați au fost admiși la interviu. Candidaturile lui Valeriu Pașa și Petru Macovei au fost votate de majoritatea membrilor aleși ai Comisiei și propuse spre numire în plenul Parlamentului”, susțin reprezentanții Parlamentului.

***

Despre intenția autorităților moldovenești de a crea instituția a anunțat, în mai, șefa statului Maia Sandu. În proiectul inițial, structura se numea Centrul Național de Apărare Informațională și Combatere a Propagandei „Patriot”. Rolul principal al instituției, anunțat atunci de șefa statului, era de combatere a propagandei.

Ex-ministra Afacerilor Interne Ana Revenco a fost numită în funcția de șef al Centrului pentru Comunicare Strategică și Combatere a Dezinformării, pe un termen provizoriu de 12 luni, la propunerea președintei țării Maia Sandu.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Doi polițiști din Fălești au folosit armele pentru a opri un motociclist care se deplasa cu viteză? Explicația IGP

Inspectoratul General al Poliției (IGP) a venit duminică, 7 iulie, cu o reacție după ce în mediul online au fost publicate imagini în care doi polițiști încearcă să oprească doi motocicliști care se deplasau cu viteză excesivă, folosind armele din dotare, iar unul dintre aceștia a îndreptat pistolul spre unul dintre conducătorii vehiculelor. Instituția a precizat că oamenii legii au utilizat armele fără executarea focurilor, după ce motocicliștii ar fi ignorat de două ori solicitările de a opri, însă nici ulterior nu s-au conformat și au părăsit locul într-o direcție necunoscută.

Conform IGP, incidentul a avut loc pe 7 iunie, în satul Sărata Veche, raionul Fălești. În acea zi, oamenii legii au fost sesizați despre un accident rutier, în care șoferul implicat a părăsit locul faptei.

În timpul documentării cazului, polițiștii au observat două motociclete care circulau în repetate rânduri cu viteză excesivă și fără plăcuțe de înmatriculare, punând în pericol siguranța traficului rutier. Anterior, autoritățile ar fi primit mai multe sesizări privind deplasarea acestora cu încălcarea regulilor de circulație.

În timpul intervenției, conducătorii motocicletelor au fost somați repetat să oprească, însă aceștia nu s-au conformat indicațiilor și somațiilor polițistului și și-au continuat deplasarea. În contextul în care motocicliștii au ales să treacă a treia oară cu viteză excesivă, ignorând solicitările poliției, pentru a asigura oprirea acestora, polițistul a utilizat arma din dotare, aceasta fiind asigurată, fără executarea focurilor și fără punerea în pericol a integrității persoanelor. Conducătorii motocicletelor nu s-au conformat indicațiilor nici de această dată, continuându-și deplasarea și părăsind locul într-o direcție necunoscută”, a spus IGP.

Potrivit oamenilor legii, pe 1 iulie, aceleași persoane au fost implicate într-o cursă între motociclete, soldată cu un accident rutier pe un drum din extravilanul satului Sărata Veche. În urma coliziunii frontale, trei pasageri au suferit traumatisme, printre care și minori, fiind internați în spital pentru îngrijiri medicale.

Verificările au stabilit că conducătorii motocicletelor nu dețin permis de conducere, iar pe caz a fost inițiată o cauză penală.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: