Виктория Соловьева

Piețele, centrele comerciale și saloanele de frumusețe din Chișinău rămân închise

Frizeriile, centrele comerciale și piețele din municipiul Chișinău rămân închise. Precizarea a fost făcută de primarul Ion Ceban, în cadrul ședinței primăriei din 11 mai.

„Săptămâna trecută au fost eliminate anumite restricții, așa că la nivel de municipiu, a fost permisă întoarcerea la muncă a bugetarilor, revenirea taxatorilor în transportul public, iar oamenii au ieșit în parcuri și în aer liber. Dar unele restricții rămân în vigoare, acest lucru privește piețele și centrele comerciale, dar și saloanele de înfrumusețare care rămân închise”, a menționat Ion Ceban.

În același timp, viceprimarul Inga Ionesii a anunțat că în săptămâna 11 – 17 mai vor avea loc dezbateri publice pentru definitivarea conceptului de modernizare al Pieței Centrale Chișinău, urmând ca la ședința Consiliului Municipal să fie creat un grup de lucru dedicat acestui obiectiv.

Anterior  Ion Ceban a declarat că există două opțiuni referitoare la Piața Centrală – evacuarea sau modernizarea. Numărul zilnic de vizitatori ai Î.M. Piața Centrală este de 40-50 de mii de oameni.

Precizăm că, începând de astăzi, în localităţile din ţară piețele şi-au reluat activitatea, în afară de cele din Chișinău și Bălți. Primarul general, Ion Ceban, va face mâine o vizită la Piaţa Centrală.

În ceea ce privește comerţul stradal, viceprimarul Inga Ionesii a precizat că săptămâna trecută a avut o primă dezbatere publică în regim online. Pe 20 mai se preconizează organizarea unei şedinţe cu participare fizică. În total, sunt 24 de propuneri din partea agenţilor economici şi, după ședința din 20 mai, va fi definitivat conceptul.

Iar astăzi, la 15:30, va fi organizată o prima şedinţă cu agenţii economici, în cadrul căreia se va discuta posibilitatea ca să le fie oferite spaţii publice gratis pentru terasele de vară.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Vârsta de pensionare pentru femeile din Moldova a crescut la 62 de ani. Cine are dreptul la 59 de ani

Pe 1 iulie 2026 s-a majorat vârsta standard de pensionare pentru femeile din Republica Moldova. Acestea se vor pensiona la 62 ani, față de 61 de ani și 6 luni în anul precedent. Pentru bărbați, vârsta de pensionare rămâne neschimbată.

Potrivit Casei Naționale de Asigurări Sociale (CNAS), începând cu 1 iulie 2026, vârsta standard de pensionare pentru femei, pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, este de 62 de ani, iar stagiul complet de cotizare este de 34 de ani.

Potrivit CNAS, reducerea vârstei standard de pensionare se acordă femeilor care au născut și au educat până la vârsta de 8 ani cinci sau mai mulți copii. Pentru ele, vârsta de pensionare se reduce cu 3 ani și, începând cu 1 iulie 2026, este de 59 de ani.

Pentru bărbați, vârsta de pensionare rămâne neschimbată și este de 63 de ani, iar stagiul de cotizare este de 34 de ani, condiții stabilite începând cu 1 iulie 2019.

Reprezentanții CNAS au amintit că pensia pentru limită de vârstă se stabilește pe viață, de la data îndeplinirii condițiilor de pensionare, dacă cererea și actele necesare au fost depuse în termen de 90 de zile de la această dată. În cazul în care termenul de depunere a cererii a fost depășit, pensia se acordă de la data prezentării ultimului act necesar. Termenul de examinare este de 60 de zile de la data depunerii cererii cu toate actele necesare.

Pentru a verifica vârsta de pensionare, persoanele sunt îndemnate să utilizeze serviciul electronic „Calculatorul vârstei de pensionare”. Potrivit CNAS, acesta permite utilizatorilor să afle anul în care pot solicita pensia pentru limită de vârstă.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: