zdg.md

Platforma DA vrea să afle de unde are bani de vacanțe președintele Dodon

Președintele Platformei Demnitate și Adevăr (PDA), Andrei Năstase, a pregătit un denunț la Procuratura Generală pe numele șefului statului, pe care îl acuză de îmbogățire ilicită. Anunțul a fost făcut astăzi, 21 ianuarie, de colegul său de partid, Alexandr Slusari. Pe pagina sa de Facebook, Slusari scrie că documentul a fost semnat de două mii de oameni. 

https://www.facebook.com/alexander.slusari/posts/2209705539326148

Totodată, Alexandr Slusari scrie că, la rândul său, a expediat către Autoritatea Națională de Integritate și Serviciul Fiscal de Stat un demers, în care cere investigarea cheltuielilor președintelui Dodon pentru vacanțe și verificarea acestora, în raport cu declarațiile de venit ale familiei sale.

Amintim că, recent, într-o investigație, Ziarul de Gardă a scris că, în ultimii 10 ani, președintele țării, Igor Dodon, însoțit de membrii familiei sale, a beneficiat de mai multe vacanțe în locații precum Maldive, insulele Seychelles sau Dubai

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Krasnoselski îl acuză pe Dodon/ Plahotniuc e vulnerabil?/ Va crește impozitul imobiliar în Chișinău?

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Plahotniuc va fi adus în instanță ca martor în dosarul „kuliok”
— Facturile care golesc buzunarele… Explicația ANRE
— Avocații lui Plahotniuc cer audierea a încă 48 de martori
— Tiraspolul redirecționează fonduri pentru a plăti salariile bugetarilor
— Fără TVA în facturile la gaze? Inițiativa a trecut de o comisie parlamentară
— Moldova riscă o condamnare la CEDO din cauza unui spot electoral al PSRM
— Ce trebuie să facă moldovenii rămași fără cărți de identitate românești?
— Krasnoselski îl acuză pe Dodon de eșecul negocierilor în formatul „5+2”
— Ceban promite că chișinăuienii nu vor plăti mai mult pentru locuințe
— De ce nu a fost numit ambasador în Japonia fostul purtător de cuvânt al Guvernului?
— Ministrul Culturii: politicul nu trebuie să se implice în activitățile bisericii
— Popșoi: Moldova nu poate influența politica legată de buletinele românești
— Un click pentru copii – o ușă spre o lume nouă, dar și spre riscuri
— Ieșirea din CSI ar putea costa Moldova circa 100.000 de euro
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.

l


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: