facebook.com/nataalbotofficial

„Poate e ultima șansă ca să scăpăm de cei care au acaparat puterea”. Nata Albot, despre decizia de a candida la parlamentare

Jurnalista Nata Albot va candida la funcția de deputat pe listele Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS). Într-un comentariu pentru NM, Nata Albot a explicat de ce a decis să se implice în politică.

„Am simțit că acum poate e ultima șansă pe care o avem cu toții ca să scăpăm de cei care au acaparat puterea, dar o folosesc doar pentru binele propriu. Și pentru ca să nu ratăm această șansă, fiecare trebuie să se implice mai mult decât a făcut-o până acum. Voi face campanie din diasporă, iar acasă voi reveni după alegeri”, a spus Nata Albot.

Precizăm că astăzi, 14 mai, PAS și-a prezentat lista candidaților la funcția de deputați. În primii zece intră Igor Grosu, Natalia Gavriliță, Mihai Popșoi, Sergiu Litvinenco, Andrei Spînu, Liliana Nicolaescu-Onofrei, Doina Gherman, Nata Albot, Vladimir Bolea și Natalia Davidovici.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Unimedia

Macan, Basta, Ruki Verh, Morgenshtern: lista neagră a artiștilor străini ale căror concerte nu sunt recomandate în Moldova

Ministerul Culturii a publicat lista artiștilor din CSI ale căror concerte nu sunt recomandate în Republica Moldova. Printre aceștia se numără Macan, Basta, Ruki Verh și Morgenshtern, interpreți care au susținut sau urmau să susțină concerte în țara noastră, inclusiv la invitația unor politicieni.

Lista, făcută publică pe 25 iunie, cuprinde 26 de artiști și a fost întocmită în baza solicitărilor primite până în prezent de la instituțiile publice de cultură și companiile de impresariat.

Ministerul precizează că documentul are caracter de recomandare și va fi actualizat pe măsură ce Ministerul Culturii va recepționa noi solicitări din partea organizatorilor de evenimente.

„Reiterăm că Ministerul Culturii nu interzice organizarea evenimentelor culturale și nu limitează colaborările internaționale. Scopul acestei măsuri este de a preveni situațiile în care desfășurarea unor concerte, spectacole, festivaluri sau alte activități cultural-artistice poate genera riscuri de securitate pentru Republica Moldova”, precizează MC.

Ministerul avertizează organizatorii că, în cazul în care decid să invite artiști incluși în această listă sau persoane publice care au susținut ori justificat agresiuni armate, aceștia își asumă eventualele consecințe legate de desfășurarea evenimentului, inclusiv posibilitatea ca artiștii invitați să nu fie lăsați să intre pe teritoriul Republicii Moldova, ceea ce poate duce la anularea evenimentului și afectarea reputației organizatorului și a partenerilor implicați.

„Ministerul recomandă organizatorilor să solicite opinia instituției înainte de anunțarea publică a evenimentelor și înainte de punerea în vânzare a biletelor, pentru a evita situațiile care pot afecta desfășurarea evenimentului” – mai transmite MEC.

Lista „neagră” publicată de Ministerul Culturii:

Amintim, în februarie 2026, Ministerul Culturii a transmis o circulară prin care a cerut organizatorilor să informeze în prealabil instituția despre invitarea sau implicarea artiștilor din străinătate, în special din statele CSI și din state condamnate de comunitatea internațională pentru agresiune armată.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: