Podul de la Zatoka a fost atacat, din nou, cu rachete

Pe 27 aprilie, podul de la Zatoka a fost din nou atacat cu rachete. O declarație în acest sens a fost făcută de șefia „Ukrzaliznîțea” Alexandr Kamîșin.

„Astăzi, la 6:45 s-au repetat atacuri cu rachete pe același pod peste estuarul Nistrului din regiunea Odesa. Nu există răniți în rândul lucrătorilor feroviari. Vom putea determina gradul de deteriorare a infrastructurii la sfârșitul alarmei”, a scris Kamîșin pe Telegram.

Amintim că și pe 26 aprilie, regiunea Odesa a fost lovită de rachete. Obuzele au avariat Podul ce leagă Zatoka și Odesa. Autoritățile ucrainene la moment verifică informațiile cu privire la posibile victime, comunică reprezentanții Consiliului Local al regiunii Odesa.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Rusia a raportat un atac masiv cu drone: aproape 200 de zboruri, anulate sau întârziate la Moscova

În noaptea de 11 decembrie, drone ucrainene au atacat masiv capitala Rusiei, a anunțat primarul Moscovei, Serghei Sobianin. Potrivit acestuia, în decurs de peste șapte ore, 36 de drone au fost doborât în apropiere de oraș. La locurile unde au căzut resturile intervin echipe ale serviciilor de urgență, însă Sobianin nu a precizat dacă există victime sau pagube la sol, scrie The Moscow Times.

Pe durata atacului, autoritățile de la Moscova au introdus restricții privind aterizarea și decolarea aeronavelor pe toate aeroporturile din capitala Rusiei. Drept urmare, aproape 200 de zboruri au fost întârziate sau anulate. Pe Șeremetievo, de exemplu, au fost amânate 53 de curse către Shenzhen, Ekaterinburg, Ufa, Minsk, Istanbul, Celiabinsk, Omsk și alte orașe, iar alte 55 au fost anulate. La Vnukovo, de la miezul nopții, au fost întârziate 54 de zboruri, inclusiv către Dubai, Sharm el-Sheikh, Erevan, Astana, Tbilisi și Ekaterinburg, iar 9 curse spre Istanbul, Erevan și Sankt Petersburg au fost anulate. La Domodedovo s-au înregistrat 17 întârzieri, iar la Jukovski — patru întârzieri și o anulare. Potrivit presei ruse, mulți pasageri au fost nevoiți să doarmă pe saltele turistice, cartoane sau bănci.

Ministerul rus al Apărării a anunțat că, în total, în noaptea precedentă au fost „interceptate și distruse” 287 de drone ucrainene de tip avion, inclusiv 118 deasupra regiunii Briansk și câte 40 deasupra regiunilor Moscova și Kaluga. Sub atac au mai fost și regiunile Tula, Novgorod, Iaroslavl, Lipetsk, Smolensk, Kursk, Orel, Voronej și Riazan.

Ultimul atac masiv asupra Moscovei a avut loc pe 23 septembrie, când, timp de 16 ore, forțele ruse au doborât 41 de drone. Atunci, aeroporturile au suspendat temporar activitatea, iar peste 200 de zboruri au fost anulate sau întârziate.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: