tv8.md

Polițista care a tamponat cu mașina 3 pietoni la Sîngera, condamnată la 4 ani de închisoare. Suma pe care trebuie să o plătească

Polițista care a tamponat cu mașina trei pietoni, dintre care unul a murit, a fost condamnată la 4 ani de închisoare. Totodată, instanța de judecată că inculpata va trebui să plătească un prejudiciu moral în sumă de 500 000 de lei. Informațiile au fost confirmate pentru NM de purtătoarea de cuvânt a Procuraturii Generale (PG) Violina Moraru.

Potrivit reprezentantei PG, pe 20 februarie, Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, a recunoscut-o vinovată pe tânără pentru încălcarea regulilor de securitate a circulaţiei sau de exploatare a mijloacelor de transport de către persoana care conduce mijlocul de transport, săvârșită în stare de ebrietate, încălcare ce a cauzat din imprudenţă decesul unei persoane (art.264 alin.(4) din Codul penal).

Astfel, instanța de judecată a condamnat-o la 4 ani de închisoare. De asemenea, tinerei i-a fost anulat dreptul de a conduce mijloace de transport.

Totodată, au fost admise acțiunile civile înaintate, în total fiind încasată suma de peste 500 000 lei, în scopul compensării prejudiciilor morale și materiale.

Sentința nu este definitivă și poate fi atacată la Curtea de Apel Chișinău.

Inculpata și-a recunoscut vina în comiterea faptelor imputate.

Tragicul accident rutier de la Sîngera

Amintim că tragicul accident rutier a avut loc pe 29 august 2023, la Sîngera. Potrivit Procuraturii Generale, polițista în vârstă de 22 de ani, ar fi adormit la volanul mașinii din cauza stării de ebrietate cu grad avansat, a ieșit pe acostament și a tamponat mai mulți pietoni, care se deplasau regulamentar. Printre victime se numără o minoră de 6 ani, o minoră de 17 ani și o femeie de 31 de ani.

În urma impactului, femeia de 31 de ani a decedat la fața locului. Potrivit rapoartelor de expertiză, minorei de 6 ani, i-a fost provocată o vătămare ușoară a integrității corporale, iar minorei de 17 ani – vătămări corporale medii.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ukweatherforecast.co.uk

NM Espresso: Fermierii au acordat autorităților un răgaz, reforma fiscală va fi revizuită, un val de caniculă se apropie de Moldova

Protestele fermierilor: continuare

Asociația «Forța Fermierilor» a suspendat protestele după întâlnirea avută cu autoritățile. Agricultorii au acceptat să facă o pauză până pe 30 iunie, timp în care Guvernul va revizui proiectul politicii fiscal-bugetare pentru anul 2027, care a stârnit nemulțumirea producătorilor agricoli.

Partidul «Democrația Acasă» a respins, la rândul său, acuzațiile poliției potrivit cărora deputatul formațiunii, Sergiu Ștefanco, ar fi lovit cu roata tractorului un polițist în timpul protestului. Reprezentanții partidului susțin că autoritățile încearcă să-i intimideze și afirmă că deputatul nu a rănit pe nimeni, întrucât polițistul «în mod evident nu a avut de suferit».


Demisia încă unei verișoare a Maiei Sandu

După Anastasia Taburceanu, și o altă verișoară a Președintei Maia Sandu și-a dat demisia. Este vorba despre Tatiana Batin, șefa cabinetului președintelui Parlamentului, Igor Grosu. Acesta a calificat gestul drept «o demisie de onoare».


Sandu: unirea și «succesorii»

Proiectul de lege din România privind unirea Republicii Moldova cu România este, în opinia Președintei Maia Sandu, ideea unui «agent al Moscovei», menită să «discrediteze ideea unirii». Astfel a comentat șefa statului inițiativa legislativă a partidului condus de Diana Șoșoacă.

Totodată, Maia Sandu a respins zvonurile potrivit cărora și-ar pregăti drept succesori pe fostul premier Dorin Recean sau pe fostul ministru de Externe Nicu Popescu.


#рилток: unirea și Găgăuzia

Tema unirii Republicii Moldova cu România a reaprins dezbaterile publice. Ce s-ar întâmpla cu Găgăuzia în cazul unirii? Ar putea autonomia invoca dreptul la autodeterminare? Și-ar putea declara independența sau și-ar putea păstra statutul special? Despre toate acestea, în noua ediție a proiectului #рилток, intitulată «Ancora unirii».

Între timp, Curtea Constituțională va examina pe 7 iulie sesizarea Ministerului Justiției privind alegerile din autonomie. Judecătorii vor decide dacă Adunarea Populară a Găgăuziei are competența de a aproba componența Comisiei Electorale Centrale a autonomiei.


Reforma fiscală a PAS: ce urmează

Guvernul pare dispus să renunțe la o parte dintre modificările prevăzute în proiectul politicii fiscal-bugetare pentru 2027. Despre măsurile fiscale care ar putea fi abandonate și cele care vor fi păstrate, NM relatează în articolul «Se anulează adaosul de 500 de lei la salariu».

La rândul său, Președinta Maia Sandu a îndemnat Cabinetul de miniștrisă nu se grăbească cu adoptarea reformei fiscale, întrucât proiectul «necesită îmbunătățiri».


Moldova și Rusia

Ambasada Rusiei a acuzat autoritățile Republicii Moldova că au blocat corespondența diplomatică, după ce, potrivit Moscovei, curieri diplomatici ruși au fost reținuți pe Aeroportul Internațional Chișinău.

Ambasadorul Republicii Moldova la Moscova, Lilian Darie, a fost convocat la Ministerul rus de Externe, unde i-a fost exprimat protestul pentru «încălcarea gravă a prevederilor fundamentale ale Convenției de la Viena privind relațiile diplomatice».

Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a respins acuzațiile, calificându-le drept neconforme cu realitatea.

În plus, Ministerul rus de Externe le-a recomandat cetățenilor ruși să evite călătoriile în Republica Moldova, susținând că verificările aplicate cetățenilor ruși pe aeroportul din Chișinău «au ajuns până la umilințe directe».


Combaterea dependențelor

Autoritățile Republicii Moldova pregătesc o strategie pentru următorii șapte ani privind drogurile și dependențele. Pentru prima dată, documentul nu se va referi doar la consumul de droguri. Despre motivele extinderii abordării, principalele riscuri identificate și schimbările propuse în politica statului — în articolul «Droguri, alcool, vape-uri și jocuri video».


Proiectul NM: ГОЛОСА / VOCI

Noua ediție a proiectului special «ГОЛОСА / VOCI» este dedicată regiunii transnistrene. Aproape toți interlocutorii NM, indiferent de regiunea din care provin, au spus același lucru: locuitorii de pe ambele maluri ale Nistrului rămân «ai noștri».

Jurnaliștii NM au discutat concluziile proiectului cu fostul vicepremier pentru Reintegrare, Alexandru Flenchea. Detalii — în materialul «Principala resursă a reintegrării nu este memoria, ci oamenii noi».


Pe scurt

La Strășeni, un polițist a împușcat mortal un deținut de 23 de ani care încerca să evadeze din clădirea instanței.

În Republica Moldova a fost destructurată o schemă de export ilegal în Rusia a unor produse destinate companiilor afiliate complexului militar-industrial rus.

Etnicii ucraineni care locuiesc în Republica Moldova vor putea obține cetățenia Ucrainei printr-o procedură simplificată.


Caniculă în Moldova

În Republica Moldova a fost emis cod roșu de pericol din cauza caniculei. Potrivit meteorologilor, pe 30 iunie și 1 iulie, în Chișinău și în sudul țării, temperaturile vor ajunge la +39…+41 grade.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: