Pompieri moldoveni în Grecia
Pompieri moldoveni în Grecia

Pompierii moldoveni salvează vieți în Grecia

Incendiile din Grecia continuă să facă ravagii, iar pompierii moldoveni detașați în misiune au reușit să salveze trei persoane, zece case și cinci autovehicule din orașul Varnavas, prefectura Attica. Intervenția lor a început pe 11 august după-amiază și s-a încheiat în această dimineață.

Condițiile meteorologice, caracterizate prin temperaturi ridicate și umiditate scăzută, au accelerat răspândirea focului către zona rezidențială,  a comunicat Inspectoratul General pentru Situații de Urgență. Pe o suprafață de aproximativ 1 hectar, mai multe case au fost cuprinse de flăcări, iar echipele de intervenție au muncit din greu pentru a stinge incendiul și a proteja locuitorii și proprietățile lor.

În această dimineață, autoritățile elene au desemnat echipei de pompieri moldoveni o nouă misiune în apropierea orașului Atena.

***
Amintim că 20 de pompieri moldoveni din cadrul IGSU, specializați în combaterea incendiilor forestiere, sunt detașați în Republica Elenă până pe 15 august.

Autoritățile elene au anunțat pe 12 august că un incendiu de vegetație, alimentat de rafale puternice de vânt, face ravagii în apropiere de Atena. Forțele de protecție civilă din Grecia au ordonat evacuarea mai multor localități din suburbiile nord-estice ale Atenei, după evacuarea orașului Marathon pe 11 august. Incendiile avansează rapid către capitala țării, Atena.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

În locul lui Beliakov. Krasnoselski a numit un nou copreședinte al CUC din partea Tiraspolului

Constantin Kalinenok va deveni noul copreședinte al Comisiei Unificate de Control (CUC) din partea regiunii transnistrene. Un decret în acest sens a fost semnat de liderul de facto de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski. Kalinenok îl va înlocui în această funcție pe Oleg Beliakov.

Vadim Krasnoselski a menționat pe rețelele de socializare că Beliakov demisionează din proprie inițiativă.

Luptător-apărător, reprezentant al forțelor de ordine, diplomat pacificator — astăzi el este eliberat din funcția de copreședinte al Comisiei Unificate de Control din partea Transnistriei, din proprie inițiativă, dar rămâne un exemplu de cetățean și patriot. Îți mulțumesc pentru serviciu”, a spus Krasnoselski.

Menționăm că noul copreședinte CUC din partea Tiraspolului, Constantin Kalinenok, a fost anterior șef de direcție în cadrul „ministerului de Interne” nerecunoscut al regiunii și a condus secretariatul așa-zisului „Consiliu de Securitate” local. Kalinenok participă la Operațiunea de Menținere a Păcii din 2006 și face parte din delegația CUC a regiunii transnistrene.

***

Comisia Unificată de Control este o forță tri-laterală de menținere a păcii și o structură de comandament militar comună formată din trimiși ai Republicii Moldova, regiunii transnistrene și Rusiei, care activează în Zona de Securitate de pe Nistru.

Principala sarcină a delegației Republicii Moldova în cadrul CUC este organizarea monitorizării situației din Zona de Securitate și adoptarea, pe baza consensului părților, a deciziilor preventive menite să asigure menținerea păcii și a ordinii publice în cadrul procesului de pacificare.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: