PAS planifică sancțiuni pentru negarea deportărilor staliniste, după ce deputații comuniști au refuzat să se ridice pentru un minut de reculegere. Reacția PCRM

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a anunțat că va propune sancționarea prin lege a celor care neagă atrocitățile regimului stalinist, deportările și crimele comise împotriva populației Republicii Moldova. Anunțul a fost făcut pe 12 iunie, în cadrul inaugurării expoziției de vagoane „Teroarea de stat în Moldova sovietică”. Igor Grosu s-a declarat indignat că deputații comuniști au refuzat să se ridice în picioare pentru a onora printr-un minut de reculegere victimele deportărilor, la ședința Parlamentului din 11 iunie. Contactată de NewsMaker, președinta PCRM, Diana Caraman, a respins acuzațiile, declarând că comuniștii nu neagă victimele deportărilor și a acuzat PAS că folosește subiectul în scopuri propagandistice.

„Am constatat cu tristețe că noi trebuie să corectăm un lucru. Și noi o să o facem tare repede — sancționarea celor care neagă atrocitățile regimului stalinist, familiei, deportările să fie inclus în legislația Republicii Moldova. Așa cum există prevedere de felul ăsta pentru alte atrocități care le-au comis alte regimuri totalitare pe teritoriul Republicii Moldova”, a declarat Grosu.

Președintele Parlamentului și-a exprimat indignarea față de comportamentul unor aleși ai poporului care au rămas jos în timpul minutului de reculegere.

Mare mi-a fost supărarea și, cu tristețe, mai mult a fost o supărare, că chiar unii din aleșii poporului au stat fără niciun simț. Cred că ăsta e un sentiment pe care îl împărtășim noi toți cei care avem bunul simț, educația de acasă și respectul pentru buneii noștri”, a spus Grosu.

Precizăm că ieri, deputații au susținut un minut de reculegere în memoria victimelor deportărilor staliniste. S-au ridicat în picioare toți deputații cu excepția celor din Partidul Comuniștilor.

Președinta PCRM, Diana Caraman, a respins acuzațiile lui Grosu, declarând că comuniștii nu neagă victimele deportărilor, însă acuză PAS că falsifică istoria și folosește subiectul în scopuri politice.

Noi nu negăm victimele deportărilor, dar suntem împotriva falsificării istoriei, a valorizării regimului lui Antonescu și împotriva faptului că acest lucru să fie folosit în scopuri propagandistice de către PAS și Igor Grosu. Sancțiunile sunt o obișnuință a PAS, să pedepsească oamenii pentru opinia lor”, a declarat Caraman.

Amintim că Moldova marchează pe 12, 85 de ani de la deportările din noaptea de 12 spre 13 iunie 1941, când regimul stalinist a declanșat primul val de deportări în masă din Basarabia. Cu acest prilej, la Chișinău și Bălți a fost deschisă expoziția de vagoane „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”, care poate fi vizitată până pe 6 iulie 2026, în intervalul orar 09:00—21:00.

Expoziția reconstituie, prin documente, fotografii, obiecte de epocă și mărturii, suferința familiilor deportate, incluzând și Marea Teroare din RASS Moldovenească din 1937—1938, represiunea din anii 1953—1989 și foametea din 1946—1947 ca metodă a terorii de stat sovietice în Basarabia și Transnistria.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Elon Musk, la un pas de a deveni primul triliardar din lume. SpaceX intră pe bursă cu evaluare record

Compania SpaceX a lui Elon Musk a atras un record de 75 de miliarde de dolari în cadrul unei oferte publice inițiale (IPO) desfășurate joi. După listarea acțiunilor, averea antreprenorului american ar putea depăși pragul de 1,1 trilioane de dolari odată cu începerea tranzacționării pe 12 iunie, ceea ce l-ar transforma pe Musk în primul triliardar din lume, scrie Forbes.

SpaceX a vândut investitorilor 555,6 milioane de acțiuni. În cazul în care subscriitorii vor activa opțiunea de supra-alocare, valoarea totală a capitalului atras ar putea ajunge până la 86 de miliarde de dolari.

Interesul pentru acțiuni a depășit cu mult oferta. Surse citate de Financial Times arată că registrul de subscriere a fost suprasolicitat de peste trei ori. Printre investitori se numără mari administratori de active, fonduri suverane din statele Golfului, fonduri speculative și investitori individuali.

Cererea din partea investitorilor de retail a depășit 100 de miliarde de dolari, ceea ce înseamnă că aceștia vor primi aproximativ 20–25% din acțiunile oferite. În același timp, mai mulți investitori instituționali mari au primit alocări reduse din cauza suprasubscrierii.

Printre cei mai importanți cumpărători se numără fondurile suverane din Arabia Saudită, Qatar și Kuweit, fiecare cu investiții de peste 1 miliard de dolari. De asemenea, BlackRock a depus ordine de cumpărare de peste 5 miliarde de dolari.

După stabilirea prețului IPO la 135 de dolari pe acțiune, capitalizarea de piață a SpaceX a ajuns la aproximativ 1,8 trilioane de dolari.

Potrivit clasamentului Forbes Real-Time Billionaires din 12 iunie, averea lui Musk a crescut cu 188 de miliarde de dolari, ajungând la 982 de miliarde, apropiindu-l de statutul de primul triliardar din istorie.

Dacă acțiunile SpaceX ar urca la 138,50 dolari, iar cele ale Tesla ar rămâne la nivelul actual, averea lui Musk ar depăși 1 trilion de dolari. Un scenariu alternativ, prezentat de Forbes, presupune creșterea acțiunilor Tesla de la 399 la 424 de dolari, în timp ce SpaceX rămâne la 135 de dolari, însă acesta este considerat mai puțin probabil.

Musk, care este președinte al consiliului de administrație, director general și director tehnic al SpaceX, deține 4,8 miliarde de acțiuni ale companiei, evaluate la aproximativ 644 de miliarde de dolari. În plus, deține 350 de milioane de opțiuni cu preț de exercitare de 8,40 dolari, evaluate la încă aproximativ 44 de miliarde de dolari.

Per total, participația sa în SpaceX este de aproximativ 38%, ceea ce, la prețul IPO, ar valora în jur de 688 de miliarde de dolari. Înainte de listare, Forbes estima participația la circa 40%, adică aproximativ 500 de miliarde, pe baza evaluării de 1,25 trilioane de dolari din perioada fuziunii cu xAI, în februarie 2026.

Pe lângă SpaceX, Musk deține puțin peste 10% din Tesla, companie evaluată la aproximativ 1,5 trilioane de dolari. Valoarea acestei participații este de circa 165 de miliarde de dolari, la care se adaugă opțiuni pentru încă aproape 8% din acțiuni, evaluate la aproximativ 114 miliarde de dolari.

În portofoliul său se mai regăsesc participații în Neuralink și The Boring Company, precum și sume de ordinul miliardelor obținute din vânzări anterioare de acțiuni Tesla.

Înainte de IPO, Forbes estima averea lui Musk la aproximativ 780 de miliarde de dolari, ceea ce îl plasa mult înaintea următorului din top, cofondatorul Alphabet, Larry Page, cu o avere estimată la 300 de miliarde de dolari.

Fondurile obținute prin IPO ar urma să fie investite în dezvoltarea inteligenței artificiale, extinderea rețelelor de sateliți și alte proiecte de infrastructură. Aproximativ 20 de miliarde de dolari ar fi direcționate și către rambursarea unui credit contractat în urma fuziunii SpaceX cu companiile lui Musk din zona AI și social media.

După listare, SpaceX ar intra în rândul celor mai valoroase companii publice din SUA, cu o capitalizare de aproximativ 1,78 trilioane de dolari, devenind una dintre primele zece companii din lume după valoarea de piață. În ultimele 12 luni, compania a raportat venituri de circa 19 miliarde de dolari.

Debutul bursier este programat pentru 12 iunie. Nasdaq a aprobat includerea accelerată a SpaceX în indicele Nasdaq-100 la 15 zile după începerea tranzacționării, iar FTSE Russell o va include în indicii Russell 1000 și Russell 3000 la cinci zile de la debut.

Listarea record a SpaceX deschide, totodată, posibilitatea unor IPO-uri viitoare pentru alte companii din domeniul inteligenței artificiale, precum Anthropic și OpenAI, care ar putea urma același traseu mai târziu în acest an.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: