Tudor Mardei | NewsMaker

Premierul Alexandru Munteanu va reprezenta Republica Moldova la Forumul Economic Mondial de la Davos

Prim-ministrul Alexandru Munteanu va reprezenta Republica Moldova la cea de-a 56-a reuniune anuală a Forumul Economic Mondial, care se desfășoară în perioada 19–23 ianuarie 2026, la Davos-Klosters. Din delegație mai face parte și viceprim-ministrul și ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Eugeniu Osmochescu.

În marja forumului, șeful Executivului va avea o serie de întrevederi bilaterale cu lideri politici și reprezentanți ai companiilor internaționale cu potențial investițional, urmând să promoveze Republica Moldova drept un partener de încredere și un mediu sigur pentru dezvoltarea afacerilor, potrivit unui comunicat al Guvernului.

Miercuri, 21 ianuarie, începând cu ora 10:00 (ora Republicii Moldova), Alexandru Munteanu va fi speaker într-o discuție de tip panel, unde vor fi abordate subiecte legate de cooperarea internațională, investiții și dezvoltare economică.

Este de precizat că Republica Moldova participă la Forumului Economic Mondial de la Davos începând cu anul 2019. Prima participare a fost asigurată de ministrul Afacerilor Externe de atunci, Tudor Ulianovschi, unde a discutat despre proiecte ale ONU, inițiative legate de Obiectivele de Dezvoltare Durabilă și rolul agențiilor ONU în Republica Moldova.

 În 2022, pentru prima dată, la Davos a participat un prim-ministru al Republicii Moldova – Natalia Gavrilița, care a intervenit la un panel privind gestionarea fluxurilor migraționale, vorbind despre răspunsul autorităților moldovenești la criza refugiaților din Ucraina, sprijinul partenerilor internaționali și importanța susținerii Uniunii Europene.

În 2023, Republica Moldova a fost reprezentată la Forum de președinta Maia Sandu, care a vorbit despre războiul din Ucraina, provocările de securitate din regiune, integrarea europeană a Republicii Moldova. Șefa statului a cerut atunci ,ajutor pentru consolidarea capacităților sale defensive, în special achiziția de sisteme de supraveghere și apărare antiaeriană.

În 2024, la Davos a participat fostul prim-ministru Dorin Recean, care a purtat discuții cu reprezentanți ai instituțiilor financiare internaționale și ai mediului de afaceri, promovând agenda economică a Republicii Moldova.

În 2025, Dorin Recean a participat din nou la Forumul Economic Mondial, unde a abordat riscurile atacurilor hibride și ale campaniilor de dezinformare, interferențele externe în procesele electorale.

***

Forumul Economic Mondial (WEF) 2026 își începe lucrările la 19 ianuarie, la Davos-Klosters, într-un context geopolitic tensionat, în care agenda discuțiilor este dominată de revenirea președintelui american Donald Trump în prim-planul politicii globale și de impactul tot mai mare al inteligenței artificiale asupra economiei mondiale, relatează Deutsche Welle.

După ce anul trecut a participat în format online, Donald Trump este așteptat în acest an personal la Davos, unde conduce cea mai mare delegație americană din istoria forumului, formată din cinci miniștri și alți oficiali de rang înalt. Din delegația SUA fac parte secretarul de stat Marco Rubio, emisarul special Steve Witkoff și Jared Kushner. Prezența masivă a SUA creează premise pentru discuții de nivel înalt privind războiul din Ucraina, situația din Orientul Mijlociu, Venezuela și Iran. În marja forumului sunt așteptate inclusiv întrevederi între Trump și președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, precum și cu liderii statelor G7.

La reuniunea din acest an sunt așteptați peste 60 de șefi de stat și de guvern, printre care cancelarul Germaniei Friedrich Merz, premierul Canadei Mark Carney, președintele Argentinei Javier Milei, precum și președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen. China va fi reprezentată de vicepremierul He Lifeng. Rusia nu participă la Forumul de la Davos din 2022, după invazia pe scară largă a Ucrainei.

Sub genericul „Un spirit al dialogului”, ediția din 2026 se desfășoară pe fondul contestării ordinii internaționale stabilite după cel de-al Doilea Război Mondial. Potrivit președintelui Forumului Economic Mondial, Børge Brende, dialogul „nu este un lux, ci o necesitate într-o epocă a incertitudinii”, marcată de transformări geoeconomice și tehnologice profunde.

Pe lângă dosarele geopolitice, liderii politici și reprezentanții marilor companii vor discuta despre încetinirea creșterii economiei globale, tensiunile comerciale și rolul tot mai important al inteligenței artificiale, care, potrivit analiștilor, a contribuit la menținerea rezilienței economiei SUA prin investiții masive în acest sector.

Totodată, persistă temerile legate de impactul IA asupra pieței muncii. Potrivit lui Dario Amodei, participant la forum, inteligența artificială ar putea elimina, într-un interval de unu până la cinci ani, până la jumătate din locurile de muncă de birou de nivel de intrare, ceea ce evidențiază necesitatea unor investiții masive în recalificare profesională. Alte riscuri vizează adâncirea decalajului digital, răspândirea dezinformării, crearea de deepfake-uri și vulnerabilitățile de securitate cibernetică – toate incluse printre cele mai mari amenințări identificate în raportul WEF.

Forumul Economic Mondial de la Davos reunește, în acest an, aproximativ 3.000 de participanți din peste 130 de țări, inclusiv circa 400 de lideri politici de rang înalt și aproximativ 850 de directori și președinți ai celor mai mari companii din lume.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NewsMaker

Fără cvorum la Comrat: Adunarea Populară nu a reușit să declare vacantă funcția de bașcan

Deputații Adunării Populare a Găgăuziei nu au reușit să declare vacantă funcția de bașcan, după ce ședința convocată în acest scop a eșuat din lipsă de cvorum. Subiectul urma să fie examinat pentru prima dată astăzi, 31 iulie, după ce condamnarea Evgheniei Guțul la șapte ani de închisoare a devenit executorie.

„Cvorum nu va fi, vedem. Colegii noștri – unii nu reușesc, fiecare are, probabil, motivele sale”, a declarat președintele APG, Valentin Gaidarji.

Pe ordinea de zi figurau și alte subiecte, inclusiv o declarație privind protejarea statutului constituțional al autonomiei găgăuze.

Următoarea ședință a fost programată pentru 3 august.

Precizăm, examinarea vacanței funcției de bașcan urma să aibă loc după ce Curtea de Apel Centru a menținut condamnarea Evgheniei Guțul la șapte ani de închisoare în dosarul privind finanțarea ilegală a fostului partid „Șor”. Hotărârea este executorie, însă avocații bașcanului au contestat-o la Curtea Supremă de Justiție.

Potrivit legii privind statutul juridic special al Găgăuziei, dacă funcția de bașcan devine vacantă, alegerile pentru desemnarea unui nou guvernator trebuie organizate în cel mult trei luni.

Anterior, mai multe voci din Găgăuzia au declarat că alegerile pentru funcția de bașcan ar trebui să aibă loc simultan cu cele pentru Adunarea Populară, programate pentru 15 noiembrie 2026. Deocamdată însă, nu este clar dacă scrutinul pentru legislativul autonomiei se va desfășura la această dată, în condițiile disputelor juridice dintre Comrat și Chișinău.

Între timp, pe 30 iulie, Parlamentul de la Chișinău a adoptat în primă lectură modificări la Codul electoral care vizează inclusiv alegerile din Găgăuzia.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: