Guvernul României

Premierul României a efectuat o vizită oficială la Kiev și s-a întâlnit cu președintele Zelenski

Prim-ministrul României Nicolae-Ionel Ciucă a efectuat, la 26 aprilie 2022, o vizită de lucru în Ucraina, la Kiev. Oficialul a fost însoțit de președintele Camerei Deputaților Marcel Ciolacu și de ministrul afacerilor externe al României, Bogdan Aurescu. Aceștia s-au întâlnit cu președintele Volodimir Zelenski și au avut întrevederi cu prim-ministrul Ucrainei Denys Shmyhal și președintele Radei Supreme Ruslan Stefanchuk.

Oficialii au vizitat localitățile Borodianka și Irpin, din proximitatea capitalei Kiev, puternic afectate de agresiunea ilegală, neprovocată și nejustificată a Rusiei asupra Ucrainei. Prim-ministrul Ciucă a transmis un mesaj de condamnare în termenii cei mai fermi a invaziei ruse, a atrocităților umane și distrugerilor materiale, exprimând sprijinul României pentru derularea unei investigații internaționale pentru tragerea la răspundere a celor vinovați de comiterea de crime internaționale, inclusiv prin contribuția financiară voluntară recentă, decisă de Guvernul României, către Fondul fiduciar al Curții Penale Internaționale.

În discuțiile cu oficialii ucraineni, prim-ministrul României a reiterat sprijinul pentru suveranitatea și integritatea teritorială ale Ucrainei și a prezentat măsurile de sprijin multidimensional pentru Ucraina și poporul ucrainean în contextul războiului, inclusiv pentru gestionarea celor peste 820 de mii de persoane refugiate care au trecut granița cu România.

Prim-ministrul Nicolae-Ionel Ciucă a analizat împreună cu oficialii ucraineni noi posibilități de sprijin pentru Ucraina.

Astfel, a fost examinată diminuarea efectelor negative ale războiului asupra economiei ucrainene, în particular în ce privește posibilitățile de realizare a exporturilor de cereale și produse de origine animală. Printre altele, premierul Ciucă a menționat, ca măsură concretă de sprijin, liberalizarea temporară de către România pe teritoriul național a transportului rutier de marfă efectuat de operatorii ucraineni începând cu 5 aprilie 2022, începerea reabilitării unei căi ferate cu ecartament larg în portul Galaţi pentru facilitarea accesului direct al garniturilor feroviare din Ucraina şi Republica Moldova şi scurtarea timpului de transbordare a mărfurilor, analizarea posibilității creșterii capacităților de tranzit prin punctele de trecere a frontierei comune și facilitarea extinsă a controlului sanitar-veterinar la aceste puncte, extinderea capacităților de preluare de mărfuri din Ucraina prin portul Constanța.

Premierul român a subliniat, totodată, importanța dezvoltării conectivității între România și Ucraina prin deschiderea de noi puncte de trecere a frontierei. Prim-ministrul Nicolae Ciucă a reiterat sprijinul ferm al României pentru aspirațiile Ucrainei de integrare în Uniunea Europeană și a transmis felicitări Kievului pentru transmiterea răspunsului la prima parte a chestionarului de aderare. Cu această ocazie, a menționat poziția României care a susținut constant ca Uniunea Europeană să ofere o perspectivă europeană Ucrainei, Republicii Moldova și Georgiei, care merită să facă parte din familia europeană.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Temperaturi de foc și mai puține ploi: cum va fi vremea în iulie, în Moldova? Prognoza meteorologilor

Luna iulie va fi caracterizată de temperaturi peste valorile normale și cantități reduse de precipitații pe întreg teritoriul Republicii Moldova. Asta arată prognozele climatice.

Potrivit sursei citate, temperatura medie lunară a aerului se va situa peste norma sezonieră, care este de +20…+22°C.

Pe parcursul lunii, valorile maxime vor ajunge frecvent la +27… 32°C, iar în unele zile, mai ales la început de iulie, pot fi înregistrate chiar și +33°C.

Nopțile vor fi în general plăcute, cu temperaturi de aproximativ +14…19°C, fără variații bruște ale vremii.

În a doua jumătate a lunii, vremea ar putea deveni ușor mai stabilă, cu maxime mai des în jur de +27… 29°C, însă fără o răcire semnificativă.

În ceea ce privește precipitațiile, acestea vor fi sub media multianuală de 50–95 mm, ceea ce indică o lună iulie mai uscată decât în mod obișnuit.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: