spzh.news

Preotul care a oficiat funeraliile lui Gorbaciov va fi dat afară din Biserică, după ce a refuzat să se roage pentru victoria Rusiei

Preotul rus care a oficiat funeraliile lui ex-președintelui URSS Mihail Gorbaciov urmează să fie expulzat din Biserica Ortodoxă Rusă după ce a refuzat să se roage pentru victoria Rusiei în Ucraina, relatează Digi24.ro. Tribunalul bisericesc a decis că Aleksiy Uminsky și-a încălcat jurământul pentru că nu a vrut să citească „Rugăciunea pentru Sfânta Rusă”, cerută de Biserică în timpul slujbelor.

Într-un verdict publicat sâmbătă, un tribunal bisericesc a stabilit că Alexei Uminsky ar trebui să fie „expulzat din cele sfinte” pentru că și-a încălcat jurământul preoțesc. Decizia a fost trimisă spre aprobare Patriarhului Kirill, șeful bisericii ruse, care îl susține puternic pe președintele Vladimir Putin.

Cazul arată modul în care biserica reprimă disidența internă, în timp ce îl sprijină pe Putin în „operațiunea sa militară specială” din Ucraina.

Tribunalul bisericesc a susținut că Uminsky și-a încălcat jurământul prin refuzul de a citi „Rugăciunea pentru Sfânta Rusă”, pe care Kirill a făcut-o obligatorie la slujbele bisericești.

Iată, cei care vor să lupte au luat armele împotriva Sfintei Rusă, sperând să dezbine și să distrugă poporul său unit. Ridică-te, Doamne, să ajuți poporul Tău și dă-ne victoria prin puterea Ta”, se spune în rugăciunea rostită pentru prima dată de Kirill pe 25 septembrie 2022, la șapte luni de la invazia rusă în Ucraina.

Zeci de preoți ortodocși ruși au fost pedepsiți pentru că au sfidat linia Bisericii cu privire la război, pentru că au citit rugăciuni pentru pace în loc de victorie, potrivit Creștinii împotriva războiului, un grup online care a documentat cazurile lor.

Cine este Aleksiy Uminsky

Aleksiy Uminsky a slujit timp de 30 de ani ca înalt prelat la „Biserica Sfânta Treime cea de Viață Dădătoare” din Moscova înainte de a fi concediat brusc luna aceasta, chiar înainte de Crăciunul ortodox, într-o mișcare care a deschis calea pentru verdictul de sâmbătă.

El a fost renumit pentru ajutorul oferit centrelor pentru copii și adulților aflați pe moarte și a oficiat funeraliile fostului președinte sovietic Mihail Gorbaciov în 2022.

Într-un interviu din noiembrie anul trecut, Uminsky a declarat că limbajul războiului și al „operațiunii militare speciale” nu este „în niciun caz compatibil” cu liturghia bisericii.

El i-a încurajat pe credincioși să caute preoți care „se roagă mai mult pentru pace decât pentru victorie și înțeleg că orice victorie este întotdeauna o victorie a la Pirus în aceste războaie. În războaiele moderne, orice victorie este aproape întotdeauna echivalentă cu autodistrugerea”.

Ksenia Luchenko, expertă în Biserica Ortodoxă Rusă la Consiliul European pentru Relații Externe, susține că verdictul împotriva lui Uminsky nu se susține, pentru că rugăciunea pe care a refuzat să o citească nu a fost analizată și aprobată de cel mai înalt organism al Bisericii, Sfântul Sinod.

Ea spune că pedeapsa lui este o dovadă că Patriarhul Kirill a uzurpat puterea în Biserica Ortodoxă Rusă.

Uminsky nu a comentat în public caterisirea sa. Instanța bisericească a declarat că decizia de a-l expulza a fost luată în absență, după ce Uminsky nu s-a prezentat în ciuda faptului că a fost convocat de trei ori.

Un total de 11 627 de credincioși ortodocși au semnat o scrisoare deschisă în sprijinul său de când a fost înlăturat din funcția de preot al bisericii Sfânta Treime și înlocuit cu Andrei Tkaciov, un vocal susținător al războiului.

Aceștia susțin că decizia le-a provocat o mare suferință și că va priva mii de oameni de sprijin spiritual.

Aceasta este o mare tragedie pentru mulți credincioși, pentru copiii grav bolnavi, pentru sute de deșinuți și mii de oameni fără adăpost”, se arată în scrisoare.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

TVA-ul la importul mașinilor se amână… până la aderarea Moldovei la UE. Care este motivul

Aplicarea TVA la importul autovehiculelor în Republica Moldova, planificată inițial pentru 1 ianuarie 2026, ar putea fi amânată. Anunțul a fost făcut pe 20 octombrie de deputatul PAS Radu Marian, care a precizat că decizia vine în urma consultărilor cu Ministerul Finanțelor și Serviciul Vamal. Noul regim fiscal ar urma să fie implementat, însă odată cu aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană, a precizat Marian.

„Vom propune în Parlament amânarea intrării în vigoare a impozitării sub formă de TVA la importul autoturismelor în Republica Moldova. Se va propune ca intrarea în vigoare a acestui regim să aibă loc la aderarea țării noastre la Uniunea Europeană”, a scrie Radu Marian pe rețelele de socializare.

Marian a amintit că decizia de a introduce TVA la importul mașinilor fusese aprobată acum doi ani, pentru a alinia Republica Moldova la standardele fiscale europene și pentru a asigura o mai mare simplitate și previzibilitate pentru persoane fizice și agenți economici.

Totuși, unul dintre elementele de bază pentru aplicarea noului regim – crearea unui sistem informațional care să permită estimarea transparentă a valorii autoturismelor înainte de vămuire – nu este deocamdată complet funcțional.

„Deși au fost făcute progrese în a pregăti din punct de vedere tehnic tranziția spre acest nou regim de impozitare, există în continuare riscuri cu privire la estimarea valorii unităților de transport, din care motiv a fost luată decizia de a amâna intrarea în vigoare a impozitării TVA”, a mai precizat Marian.

Parlamentul susține că modificările legislative de menținere a actualului regim fiscal necesare vor fi adoptate „în cel mai scurt timp”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: