facebook.com/Igor Dodon

Președintele convoacă Consiliul Suprem de Securitate. Ce subiecte vor fi discutate

Președintele Igor Dodon a anunțat convocarea ședinței Consiliului Suprem de Securitate pentru această săptămână. Anunțul a fost făcut astăzi, 1 decembrie, în urma întrunirii devenite deja tradiție, la început de săptămână, cu premierul și președintele legislativului. Potrivit șefului statului, noua componență a consiliului urmează să discute 4 subiecte:

1.Așa numitul „furt al miliardului”. Președintele a menționat că îl interesează poziția noului procuror general cu privire la acest subiect. De asemenea, va fi discutată informația privind urmărirea activelor din afara țării a celor care au participat la jaful bancar.

2.Sectorul energetic:  „Va fi discutat nivelul de pregătire al Republicii Moldova după 1 ianuarie. Nu avem certitudinea tranzitului de gaz rusesc prin Urcraina”, a explicat Igor Dodon.

3.Situația de la Aeroportul Internațional Chișinău. „Noi considerăm că aeroportul a fost concesionat cu încălcarea legislației și trebuie să revină în gestionarea exlclusiv a statului. Insistăm pe rezilierea contractului de concesiune”, a spus Igor Dodon. de asemenea, acesta a vorbit și despre posibilitatea înființării a noi aeroporturi în Republica Moldova.

„În ceea ce ține de liberalizarea pieței, noi trebuie să permitem deschiderea și altor aeropoarte internaționale de pasageri în Republica Moldova. Taxele percepute sunt foarte înalte, ceea ce nu permite companiilor law cost să intervină pe piața noastră”, a explicat Igor Dodon. Acesta a menționat că ar trebui deschise încă două aerpoarte: unul la nordul țării și unul la sudul. Președintele a mai menționat că banii ar urma să fie obținuți prin parteneriate publice-private.

4.Diverse. Igor Dodon a menționat că urmează să discute despre așa numitul „scandal al interceptărilor”, dezvăluit recent de deputatul blocului ACUM, Chiril Moțpan. De asemenea, vor fi abordate informațiile privind dubla identitate a fostului președinte al PDM, Vlad Plahotniuc. Șeful statului a precizat că a solicitat informații de la SIS privind acest subiect.

Cel mai probabil, ședința va avea loc miercuri.

Întrebat de jurnașliști când vor fi definitivate condițiile privind acordarea unui credit în sumă de 500 de mii de $ din partea Rusiei, președintele Igor Dodon a spus că speră ca acest lucru să se întâmple până la sfârșitul anului.

„Negocierile urmează a fi finalizate în următoarele săptămâni. Condițiile trebuie să fie la fel de avantajoase ca cele acordate de partnereii BERD și BEI, cu o rată de până la 1,5/%. Nu ne permitem împrumuturi la dobânzi comerciale”, a explicat președintele.

Șeful statului a mai menționat că proiectele sociale care au fost aprobate în ședința de guvern, urmează să fie supuse dezbaterilor în această săptămână, de către deputați.

 

 

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Oficial.md

„Atacurile continuă”. Reacția lui Ceban după ce a fost menționat de martori într-un dosar pentru trădare de patrie

Ion Ceban, primarul Chișinăului și lider al Mișcării Alternative Naționale, respinge afirmațiile făcute de martori din dosarul lui Denis Cuculescu, condamnat pentru escrocherie și trădare de patrie, care îl vizează. Edilul le califică drept un atac menit să-i „denigreze” imaginea.

În legătură cu ultimele informații apărute în presă, precum că unele persoane, martori în nu știu care dosare, au declarat sau au pomenit numele meu într-un context sau altul, infirm toate aceste momente și nu am nicio legătură, sub niciun context și în nicio situație. Atacurile continuă împotriva mea pentru a fi denigrată inclusiv imaginea mea, dar și a colegilor mei. Și din câte am fost informat, aceste atacuri se vor intensifica. Iar acest subiect este la greu tirajat de către unele surse media și analiști de curte care servesc guvernării”, a scris Ion Ceban pe Facebook.

Precizăm că, pe 12 ianuarie, Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani l-a condamnat pe Denis Cuculescu, cetățean al Republicii Moldova, la 15 ani de închisoare pentru escrocherie și trădare de patrie. Potrivit hotărârii judecătorești, martorii audiați în timpul examinării cauzei au relatat că Nidjat Askerov, persoană afiliată Kremlinului, care ar fi fost recrutată de Serviciul Federal de Securitate al Rusiei în 2020, cu scopul de îndeplini sarcini primite de la cetățeanul rus Iurii Gudilin, ar fi avut „legături directe” cu Ion Ceban și liderul PSRM, Igor Dodon, precum și „acces liber” la Primăria municipiului Chișinău. Mai mulți cetățeni ai Federației Ruse ar fi avut rol de „polit-tehnologi pentru un partid care încă nu exista pentru Ion Ceban”.

Document by Ana-Maria

În trecut, Ion Ceban a fost membru al Partidului Comuniștilor din Republica Moldova și Partidului Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM) – formațiuni de orientare pro-rusă. Acesta a pledat împotriva aderării Republicii Moldova la UE, a organizat proteste la Bruxelles și a promovat integrarea țării noastre în Uniunea Vamală. În 2019, acesta a devenit primar de Chișinău pe listele PSRM, însă, între timp a părăsit formațiunea. Ulterior, în ianuarie 2023, Ceban și-a înregistrat propriul partid – Mișcarea Alternativă Națională – declarat pro-european. Pe 5 noiembrie 2023, acesta câștigat un nou mandat de primar al capitalei.

MAN a participat la alegerile parlamentare din 28 septembrie 2025, reușind să obțină 8 mandate de deputați.

În 2022, Oficiul pentru Controlul Activelor Străine al Trezoreriei SUA a publicat lista a 9 persoane incluse în lista de sancțiuni Global Magnitsky Act pentru acte grave de corupție. Printre cei vizați de măsurile restrictive se număra inclusiv Iurii Gudilin, tehnolog politic și ex-ofițer FSB, acuzat de autoritățile americane că a coordonat eforturile în 2020 și 2021 pentru a influența rezultatul alegerilor din Moldova.

În document erau menționat numele Mișcării Alternative Naționale, ca apropiat al Kremlinului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: