Andrzej Duda

Președintele Poloniei a transportat cu avionul său copiii ucraineni bolnavi de cancer în Italia

Președintele Poloniei Andrzej Duda și soția sa Agatha, în timpul vizitei la Roma și la Vatican, au adus cu ei copii ucraineni, bolnavi de cancer, care fuseseră evacuați anterior în Polonia.

Liderul polonez a publicat o fotografie pe pagina sa de Facebook.

Împreună cu noi, la Roma, au zburat copii din Ucraina, care vor fi spitalizați. Printre cei mai mici dintre ei e bebelușa Victoria, care s-a născut cu două luni înainte de invazia Rusiei în Ucraina. La mormântul Sf. Ioan Paul al II-lea ne-am rugat astăzi ca numele acesteia să fie o prorocire pentru patria ei”, a scris președintele Poloniei.

Potrivit administrației prezidențiale de la Varșovia, cinci copii bolnavi, tutorii și frații și surorile lor au ajuns la Roma.

Vineri, prima doamnă a Poloniei a vizitat secția unde sunt tratați pacienții din Ucraina.

Andrzej Duda

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Gazeta Express

Există sau nu supraviețuitori în accidentul aviatic din India? Ce arată datele preliminare

Nicio persoană din avionul implicat în accidentul aviatic din vestul Indiei nu a supraviețuit, potrivit datelor preliminare. Informația a fost raportată de poliția locală, care a precizat că există victime și printre persoanele care se aflau în clădirile peste care s-a prăbușit aeronava, potrivit Radio Svoboda.

Amintim că, pe 12 iunie, un avion Boeing 787-8 al companiei Air India s-a prăbușit în apropierea aeroportului Ahmedabad din vestul Indiei, la scurt timp după decolare. Acesta efectua un zbor pe ruta Ahmedabad-Londra.

La bordul aeronavei se aflau 230 de pasageri și 12 membri ai echipajului. Printre pasageri erau 169 de indieni, 53 de britanici, 7 portughezi și 1 canadian. În avion se afla, de asemenea, fostul guvernator al statului Gujarat, Vijay Rupani.

Dreamliner este unul dintre cele mai noi modele de avion produse de compania Boeing.

Căpitanul aeronavei avea peste 8 000 de ore de zbor experiență, iar copilotul — peste o mie de ore.

Reuters notează că transportul aerian din India s-a dezvoltat rapid în ultimii ani. În luna mai, Willie Walsh, directorul general al Asociației Internaționale de Transport Aerian (IATA), a numit această creștere „cu adevărat fenomenală”. Potrivit prognozelor IATA, India va deveni în curând a treia cea mai mare piață de transport aerian din lume. Anul trecut, India a atins un record în ceea ce privește numărul pasagerilor pe zboruri interne, depășind pentru prima dată pragul de 500 000 de persoane pe zi.

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, și prim-ministrul Dorin Recean au transmis condoleanțe și și-au exprimat solidaritatea cu poporul indian.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: