noi.md

Președinția își mărește echipa. Concurs public pentru trei funcții vacante

Aparatul Președintelui Republicii Moldova anunță concurs pentru ocuparea mai multor funcţii publice vacante. Printre acestea se numără funcția de secretar general adjunct al Aparatului Președintelui, consultant principal în Secția drept public și cea de consultant principal în Secția drept privat.

Aparatul Președintelui Republicii Moldova anunță concurs pentru ocuparea funcțiilor publice vacante:

 

Secretar general adjunct al Aparatului Președintelui Republicii Moldova

Termen depunere dosare – 04 februarie 2021, ora 17.00.

Concursul prespune trei etape:
1) competiția CV-urilor;
2) proba scrisă;
3) interviul.
Pentru fiecare etapă candidații vor fi notați cu un punctaj de la 1 (unu) la 10 (zece). Fiecare etapă este eliminatorie pentru candidații care vor obține un punctaj mai mic de 7,5.

Consultant principal în Secția drept public

Termen depunere dosare – 22 ianuarie 2021, ora 17.00.

Consultant principal în Secția drept privat

Termen depunere dosare – 22 ianuarie 2021, ora 17.00.

Concursul pentru ocuparea funcţiilor publice va include proba scrisă şi interviul. Dosarele de înscriere la concurs se vor depune personal sau prin poştă (inclusiv electronică), la secretarul Comisiei de concurs: doamna Olga Lupoi, telefon (022) 265-248, [email protected].

Concursul va avea loc în sediul Aparatului Președintelui Republicii Moldova. Formularul de participare la concurs poate fi descărcat AICI.

***

Amintim că Maia Sandu este cel de-al șaselea președinte al Republicii Moldova. Aceasta a fost învestită în funcție în data de 24 decembrie, după ce a câștigat alegerile prezidențiale în favoarea fostului șef al statului, Igor Dodon, care a vrut să obțină încă un mandat.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei / Newsmaker

500 mln lei, deja investiți în construcția taberei militare de la Băcioi. Nosatîi a anunțat când și-ar putea începe activitatea

Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a declarat că, până în prezent, au fost efectuate circa jumătate din totalul lucrărilor de construcție a noii tabere militare de la Băcioi și au fost investite 500 milioane de lei. Oficialul a estimat că unitatea va deveni operațională către sfârșitul anului 2027. Precizările au fost făcute pe 14 ianuarie.

Putem să estimăm așa că circa 50% deja sunt executate. De la începutul proiectului, care a demarat practic în 2024… Tot ce ați văzut dvs în acele poze sunt lucrări din 2024. Actualmente, sunt 61 de obiective care sunt în proces.  Multe din ele nu se văd: acestea sunt rețelele de apă, canalizare, electricitate, acces, control, iluminare. Este un proiect complex ce va veni cu condiții mult mai bune pentru viața și activitatea militarilor și civililor”, a declarat Anatolie Nosatîi.

Potrivit oficialului, peste 500 milioane din bugetul de stat au fost investite în construcția taberei militare. El a mai precizat că executarea lucrările de construcție se desfășoară în termen.

Întrebat când va fi finalizată construcția bazei militare, ministrul Apărării a spus: „Mi-am trasat un obiectiv foarte ambițios. Ne propunem către finele anului 2027 să fim capabili să transferăm militarii din unitățile militare care sunt actualmente în orașul Chișinău în această nouă unitate. Depinde de cum antreprenorii își vor îndeplini obligațiile. Vreau să menționez că, până la moment, toate lucrările se desfășoară în conformitate cu planul aprobat”.

Noua tabără militară de la Băcioi va fi prima unitate construită în Republica Moldova de la proclamarea independenței.

Potrivit proiectului, aceasta va corespunde standardelor internaționale privind condițiile de cazare, instruire și securitate. Proiectul prevede edificarea unor cazărmi noi, a sediului Statului Major, a zonelor de depozitare și deservire tehnică, dar și a unui complex locativ de aproximativ 500 de apartamente destinat personalului militar.

Pe teritoriul noii tabere militare vor fi dislocați militarii Brigăzii a II-a Infanterie Motorizată „Ștefan cel Mare”, care în prezent activează în sectorul Buiucani al capitalei, într-o zonă tot mai urbanizată. O mare parte dintre clădirile actuale ale brigăzii sunt vechi de peste un secol și se află într-un grad avansat de uzură, ceea ce generează costuri mari de întreținere și riscuri de securitate, inclusiv din cauza amplasării în imediata apropiere a zonelor rezidențiale.

Prin mutarea unității la periferie, autoritățile urmăresc reducerea disconfortului pentru locuitorii capitalei și crearea unor condiții moderne și sigure pentru militari.

Construcția noii tabere militare de la Băcioi a fost, în ultimii ani, subiectul unor campanii de dezinformare promovate în spațiul public, inclusiv prin narațiuni atribuite propagandei Federației Ruse și comunicate de politicieni pro-ruși de la Chișinău. Acestea au vizat în special falsul că la Băcioi ar fi construită o „bază NATO”.

Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a respins în repetate rânduri aceste afirmații, precizând că proiectul este unul exclusiv național, finanțat din bugetul Republicii Moldova și destinat modernizării infrastructurii Armatei Naționale. Oficialul a explicat că aceste narațiuni au fost intens exploatate în perioada campaniilor electorale pentru a genera temeri în rândul populației, iar autoritățile au organizat inclusiv vizite pe șantier pentru a demonstra caracterul real al proiectului.

Președinta Maia Sandu a vizitat recent șantierul noii unități militare și a publicat fotografii de la fața locului.

Investițiile în apărare sunt investiții în pace, în stabilitate și în încrederea că, chiar și într-o lume complicată, putem avea grijă unii de alții și să ne facem cu cinste datoria față de țară”, a transmis șefa statului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: