new-homes.co.uk

Prima casă: creditele ipotecare se scumpesc din nou, în Moldova. Expert: inflația e de vină

Beneficiarii programului „Prima Casă” au început să primească mesaje despre majorarea ratelor la creditele ipotecare, din 1 iulie. Mai devreme, expertul în economie Stas Madan a menționat, într-o postare pe rețelele sociale, că dobânda va crește cu 2,12 puncte procentuale, iar ajustarea vine din cauza inflației mai mari din ultima perioadă.

Calculele expertului reies din ratele la depozitele noi pentru luna mai, publicate de Banca Națională a Moldovei (BNM).

„Pentru o familie care are un credit de 1 milion de lei pe o perioadă de 25 de ani rata dobânzi ar putea crește de la 6,9 la 9,02%. Adică, dacă familia a achitat în prima jumătate a anului o rată lunară la bancă în sumă de aproximativ 7 mii de lei, după 1 iulie în a doua jumătate a anului suma achitată lunar la bancă va constitui aproximativ 8 400 Lei”, a subliniat Stas Madan.

Potrivit expertului, această creștere a dobânzii se datorează inflației mai mari din ultima perioadă, care a impus BNM să ducă o politică monetară mai restrictivă, care la rândul ei a dus la creșterea costului banilor în economie.

„Vestea bună e că inflația bate în retragere și cel mai probabil pentru prima jumătate a anului 2026 rata dobânzii la creditele ipotecare va reveni pe o tendință de scădere“, a punctat expertul, precizând că rata de referință în cadrul programului „Prima Casă” nu este decisă „nici de Guvern, nici de Banca Națională a Moldovei, dar rezultă din condițiile pieței”.

Programul guvernamental „Prima Casă” a fost lansat în anul 2018, iar până în prezent au fost finanțate peste 8 000 de cereri. 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Dodon s-a „regăsit” la Moscova/ Lui Vlah i se „închide gura”/ Moldovenii au obosit să salveze țara?

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Mesaje diferite: AUR România se retrage, AUR Moldova rămâne
— Studiu: teme fierbinți care pot bloca viitoarele coaliții
— „Tu ce faci duminică?” – marșul organizat de pas în ultima zi de campanie
— Dodon a aflat că a fost înregistrat să voteze la Moscova
— Percheziții în Criuleni: 9 persoane suspectate de corupție electorală
— Sandu îndeamnă cetățenii să meargă la vot: Moldova merită salvată de fiecare dată
— Bărbat plasat în arest preventiv pentru 30 de zile, suspectat de corupție electorală
— Recomandările autorităților în lupta cu înghețurile
— Dodon promite să o aducă pe Vlah în Guvern
— Plahotniuc nu s-a prezentat în instanță „din cauza problemelor de sănătate”
— 26 septembrie – ultima zi de campanie electorală
— Partidul „Inima Moldovei” nu va participa la alegeri
— Suspendarea activității partidelor în campanie, contestată la CC
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: