Andrei Mardari / NewsMaker

Prima condamnare în dosarele Partidului „Șansă“, afiliat lui Șor: amendă de 45 mii lei și peste 600 mii lei confiscați

Procuratura Anticorupție a anunțat despre prima condamnare în dosarele de finanțare ilegală a unui partid politic. Inculpatul, care și-a recunoscut vinovăția, va trebui să achite o amendă de 45 000 de lei. Totodată, pentru a garanta achitarea amenzii, asupra automobilului său a fost menținut sechestrul. Instanța de judecată a decis, de asemenea, confiscarea sumei de 613 500 de lei și trecerea acesteia în folosul statului. Cei peste 613 mii de lei urmau a fi distribuiți, ilegal, de inculpat către persoane implicate în activitățile Partidului „Șansa” – apropiat oligarhului fugar Ilan Șor. 

Procuratura Anticorupție a anunțat, pe 11 noiembrie, despre „prima condamnare în dosarele de finanțare ilegală a unui partid politic”.

Instituția a precizat că inculpatul și-a recunoscut vinovăția. Astfel, acestuia i-a fost stabilită o pedeapsă sub formă de amendă – în mărime de 45 000 lei. Iar în scopul garantării achitării amenzii a fost menținut sechestrul asupra automobilului acestuia. Sentința a fost pronunțată pe 11 noiembrie de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani.

Inculpatul a recunoscut că, în mod sistematic, a facilitat transportul și distribuirea unor sume de bani și cadouri, prin intermediari, către persoane ce prestau servicii pentru Partidul Politic „Șansa”. Printre aceste servicii se numărau promovarea imaginii partidului și a candidaților, participarea la întruniri și manifestații, toate acestea fiind realizate cu bunuri necontabilizate și nedeclarate, contrar prevederilor legale. În martie 2024, inculpatul, acționând cu intenția de a finanța ilegal Partidul „Șansa” din surse interzise, a transmis unui bărbat un pachet în care se aflau 613 500 de lei, ce urmau a fi redistribuite, prin intermediari, către persoanele implicate în activitățile partidului, fără a respecta reglementările legale privind finanțarea politică. În aceeași perioadă, inculpatul a fost reținut și arestat, iar în octombrie 2024 a fost deferit justiției”, au comunicat reprezentanții Procuraturii Anticorupție.

Totodată, prin decizia sa din 11 noiembrie, Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani a decis confiscarea și trecerea în folosul statului a celor 613 500 de lei.

Sentința poate fi atacată cu recurs la Curtea de Apel Chișinău în termen de 15 zile.

Anterior, Procuratura Antirocupție a explicat că pentru infracțiunea comisă, legea prevede pedeapsa sub formă de amendă în mărime de la 42 500 și 67 500 lei sau închisoare de la 3 la 6 ani, însă datorită încheierii acordului de recunoaștere a vinovăției, limitele de pedeapsă prevăzute de lege se reduc cu o treime.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Maia Sandu a întreprins 17 vizite peste hotare, în primele șase luni din 2026. Cât au costat

În prima jumătate a anului 2026, angajații administrației prezidențiale au efectuat 34 de deplasări oficiale peste hotare, potrivit unui raport publicat de instituție. Președinta Maia Sandu a participat la 17 dintre acestea. Costul total al vizitelor s-a ridicat la aproape 720 mii de lei, cele mai mari cheltuieli fiind pentru biletele de avion, cazare și diurne.

Conform raportului, în perioada ianuarie–iulie 2026, Maia Sandu a efectuat câte două vizite în Franța și Belgia și a mai călătorit în Ucraina, România, Polonia, Germania, Cipru, Lituania, Letonia, Slovacia, Finlanda, Irlanda, Turcia, Armenia, Estonia și Cehia. Deplasările delegațiilor oficiale conduse de șefa statului au costat aproximativ 690 mii de lei, în timp ce vizitele externe ale angajaților Administrației Prezidențiale la care aceasta nu a participat au însumat circa 29 mii de lei.

Cea mai costisitoare deplasare a fost cea la Dublin, efectuată la începutul lunii aprilie 2026. Vizita delegației conduse de Maia Sandu, din care au făcut parte și trei consilieri prezidențiali, a generat cheltuieli de aproape 80,6 miii de lei. Pe locul doi se află vizita la Paris și Strasbourg, din mai 2026, care a costat bugetul de stat 78,9 mii de lei.

La polul opus, cea mai puțin costisitoare a fost deplasarea la Kiev, de la sfârșitul lunii aprilie, pentru care au fost cheltuiți 14,9 mii de lei. Totodată, administrația prezidențială nu a avut cheltuieli pentru vizitele unor consilieri prezidențiali la Copenhaga și Helsinki, întrucât costurile de transport și cazare au fost acoperite integral de părțile gazdă.

deplasari_2026_1 by Ana-Maria

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: