Prima reacție a poliției după ce Lungu s-a plâns de „vătămări” corporale

Liderul Partidului „Șansă” Alexei Lungu nu a prezentat poliției expertiza medicului legist și nici nu a depus o plângere care să vizeze anumite acțiuni ale oamenilor legii. Informația a fost comunicată pentru NewsMaker de șefa secției comunicare și protocol din cadrul Inspectoratului General al Poliției (IGP) Diana Fetco, după ce Lungu și soția lui s-au plâns pe „vătămări” corporale după protestul din 3 iulie de la judecătorie iar liderul „Șansă” și-a făcut apariția pe 5 iulie cu mâna în suport. Reprezentanta Inspectoratului a spus că polițiștii au acționat în strictă conformitate cu legea și a recomandat politicianului „să nu implice poliția în jocuri cu interes politic și să efectueze expertiza medico-legală”. 

Reprezentanta IGP a declarat pentru NewsMaker că „polițiștii au acționat în strictă conformitate cu legea, iar toate acțiunile acestora au fost raportate organului de urmărire penală (procurorului)”.

„O expertiză a medicului legist nu a fost prezentată poliției până în acest moment, unica expertiză care poate preciza anumite traume, de când sunt și în ce condiții puteau fi provocate”, a menționat Fetco.

Șefa secției comunicare a mai evidențiat că „până astăzi domnul Lungu nu a depus nici o plângere care să vizeze anumite acțiuni ale polițiștilor”. „Recomandăm acestei persoane să nu implice poliția în jocuri cu interes politic și să efectueze expertiza medico-legală”, a comunicat reprezentanta IGP.

Pe 5 iulie, liderul Partidului „Șansă” Alexei Lungu și-a făcut apariția, la un protest din fața Judecătoriei Buiucani, cu mâna în suport. El a spus că „acesta este rezultatul” manifestației din 3 iulie, soldată cu reținerea sa. El a dat vina pe conducerea poliției și a spus că va ajunge și la Curtea Europeană a Dreputilor Omului (CEDO) pentru a se judeca. Lungu a menționat că și soția lui ar fi avut de suferit. „Eu și soțul meu ne-am ales cu hematoame. Alexei are și o luxație la umăr”, a scris aceasta pe o rețea de socializare. Detalii AICI.

***

Pe 3 iulie, liderul Partidului „Șansă”, apropiat fugarului Ilan Șor, Alexei Lungu a fost reținut. S-a întâmplat la Judecătoria Chișinău cu sediul Buiucani, în timp ce Lungu participa la un protest în susținerea bașcanului Evghenia Guțul. Între timp, președintele instanței de judecată a solicitat intervenția polițiștilor – pentru ca acțiunea de protest să se desfășoare nu mai aproape de 25 de metri de sediul instanței. Ulterior, Lungu nu s-ar fi „subordonat cerințelor legale ale polițiștilor”, a „manifestat agresivitate” și a lovit „în bunurile instituțiilor statului”. Într-un final, acesta a fost condus la sediul poliției pentru a fi documentat. Detalii AICI.

Alexei Lungu, condus pe 3 iulie la inspectorat, a fost eliberat în aceeași zi. Totuși el s-a ales cu un proces penal pentru huliganism și un material administrativ – pentru nesubordonare. Informația a fost comunicată pe 4 iulie pentru NewsMaker de șefa secției comunicare și protocol din cadrul Inspectoratului General al Poliției Diana Fetco. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

România, aproape să preia Portul Giurgiulești. Ministru român: „Trebuie să avem garanția exploatării și după 2030”

România este aproape să preia Portul Giurgiulești din Republica Moldova, aflat la granița cu județul Galați și considerat strategic pentru aprovizionarea cu mărfuri către și dinspre Ucraina. Ministrul Transporturilor din România, Ciprian Șerban, a declarat pentru DCNews că negocierile sunt într-o fază avansată.

„Suntem acum în discuții și pentru achiziția Portului Giurgiulești. Este foarte strategic poziționat. Teoretic, suntem în semnarea contractului. Am avut o discuție cu cei de la Banca Europeană de Reconstrucție și Dezvoltare, le-am făcut o ofertă și a fost acceptată. Sunt câteva condiții pe care trebuie să le îndeplinească și cei din Republica Moldova. Va trebui să prelungească durata de exploatare a portului, care e până în 2030 astăzi. Ca să aibă sens investiția și să fie profitabilă și pentru România, trebuie să avem garanția că putem exploata și după 2030. Ei sunt deschiși și vor face această modificare cât mai curând posibil”, a declarat oficialul român.

Potrivit lui Ciprian Șerban, săptămâna viitoare este programată o discuție cu Vladimir Bolea, ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale din Republica Moldova, pentru a finaliza detaliile.

***

Portul Internaţional Liber Giurgiuleşti din sudul Republicii Moldova a devenit un punct de tranzit comercial strategic pentru importul de cereale din Ucraina, după ce Federația Rusă a blocat porturile de-a lungul coastei ucrainene a Mării Negre. Compania care operează portul este controlată integral de BERD, a relatat în septembrie 2023 publicația Vocea Basarabiei. BERD a achiziționat 100% din capitalul grupului de companii Danube Logistics (Danube Logistics Group), la 7 mai 2021. Astfel, BERD a devenit atunci unicul beneficiar efectiv al Danube Logistics SRL, operatorul Portului Internațional Liber Giurgiulești. Prin această achiziție, BERD anunța într-un comunicat că își propune să promoveze continuarea funcționării și dezvoltării cu succes a Portului Internațional Liber Giurgiulești, și va încerca să atragă investitori internaționali pentru a sprijini și dezvolta în continuare portul.

În septembrie 2023, premierul român Marcel Ciolacu declara într-un interviu pentru Digi24 că România intenționează să cumpere portul Internaţional Liber Giurgiuleşti din Republica Moldova, în contextul în care se preconizează ca țara să devină „un hub important în reconstrucția Ucrainei”. Atunci Ciolacu susținea că ministrul Transporturilor de la București a avut discuții în acest sens cu BERD, care este singurul proprietar final al companiei care administrează portul la Dunăre.

În octombrie 2023, ministrul Infrastructurii de la Chișinău Andrei Spînu declara că Guvernul României și-a anunțat intenția de a cumpăra Portul Internațional Giurgiulești – deținut de BERD – nu întregul Complexul Portuar Giurgiulești, pe teritoriul căruia se află și Portul de Stat. Oficialul menționa că reprezentanții BERD au fost informați despre faptul că în cazul în care banca va decide să vândă acest port, Guvernul de la Chișinău trebuie să fie implicat în acest proces din faza inițială, întrucât acest obiect de infrastructură reprezintă singura ieșire a Moldovei la mare. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: