Primăria capitalei impune noi reguli școlilor din Chișinău. Perciun: Avem nevoie de profesori care să predea, nu să completeze hârtii

Școlile din Chișinău au fost informate că, de acum înainte, orice activitate extrașcolară va putea fi organizată doar cu acordul Direcției Generale Educație, Tineret și Sport, solicitat cu cel puțin zece zile înainte. Anunțul a fost făcut miercuri, 26 noiembrie, de către ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun pe rețelele de socializare. Circulara vizează toate tipurile de evenimente, de la ateliere și acțiuni culturale, până la competiții sportive, activități artistice sau inițiative de voluntariat. Dan Perciun, a criticat această decizie afirmând că măsura „intră în conflict direct” cu direcția de reformă promovată la nivel central.

„În timp ce ministerul lucrează la simplificarea fluxurilor și eliminarea hârtiei, unele direcții teritoriale continuă să adauge pe umerii școlilor noi obligații, noi aprobări și noi coordonări. Această abordare birocratică vine în contradicție directă cu eforturile Ministerului Educației și Cercetării, care promovează constant reducerea poverii administrative și eliminarea procedurilor inutile care consumă timpul profesorilor, în loc să sprijine procesul educational”, a spus Ministrul Educației.

Potrivit lui Dan Perciun, astfel de inițiative nu pot fi interpretate decât ca expresia unei tendințe disproporționate de control, care nu aduce valoare educației, ci dimpotrivă, limitează autonomia școlilor și încetinește dezvoltarea lor

„Facem apel către toate direcțiile de educație: Este momentul să construim relații bazate pe încredere, respect și responsabilitate comună. Sistemul educațional are nevoie de parteneriate reale, nu de bariere birocratice suplimentare. Școlile trebuie sprijinite, nu împovărate. Elevii au nevoie de profesori și directori care să-și poată dedica timpul predării, nu completării de hârtii”, a mai spus oficialul.

În reacție, Direcția Generală Educație, Tineret și Sport (DGETS) a municipiului Chișinău susține că circulara transmisă școlilor, prin care instituțiile sunt obligate să coordoneze în avans activitățile extrașcolare, a fost emisă în strictă conformitate cu legislația și actele normative în vigoare.

„Dorim să amintim că acest lucru a fost făcut inclusiv în conformitate cu actele nr. 03/1-09 1655 din 01.04.2019 și nr. 03/1-09/5866 din 22.12.2022 emise de către MEC în care expres se solicită instituțiilor coordonarea activităților extrașcolare cu OLSDΔ, se arată în mesajul oficial al instituției.

DGETS subliniază că răspunde de buna desfășurare a procesului educațional conform Planului-cadru și că activitățile extrașcolare — opționale și complementare — trebuie organizate în limitele unui ritm echilibrat pentru elevi și în acord cu normele de muncă ale cadrelor didactice.

Instituția precizează că măsura urmărește trei obiective principale:
• prevenirea suprasolicitării elevilor;
• protejarea cadrelor didactice de sarcini suplimentare neprevăzute;
• menținerea unui raport sănătos între activitățile obligatorii și cele opționale.

Autoritatea respinge interpretarea potrivit căreia circulara ar limita inițiativele educaționale ale școlilor. Din contra, susține DGETS, documentul ar asigura un cadru clar, transparent și legal pentru desfășurarea activităților, protejând atât copiii, cât și personalul didactic.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Consiliul de Supraveghere al TRM a acceptat demisia lui Vlad Țurcanu. Cine asigură interimatul și cum va fi ales noul director

Consiliul de Supraveghere al Companiei „Teleradio-Moldova” a acceptat pe 27 mai, cu șapte voturi pentru și unul împotrivă, demisia lui Vlad Țurcanu din funcția de director general, transmite Moldova 1. Funcția a fost declarată vacantă începând cu aceeași dată, iar Țurcanu va asigura interimatul până la numirea unui nou director general în urma unui concurs organizat de Consiliul de Supraveghere. Mandatele directorilor generali adjuncți, Cornel Ciobanu și Andrei Zapșa, urmează să se încheie odată cu numirea succesorului.

Președintele Consiliului de Supraveghere, Arcadie Gherasim, i-a mulțumit lui Țurcanu pentru activitatea depusă la conducerea instituției.

„Vă mulțumesc din partea Consiliului pentru ceea ce ați făcut pentru această instituție, pentru aportul depus la modernizarea instituției și la cristalizarea unui colectiv nou, de a crește o cohortă nouă de jurnaliști care să transforme instituția noastră în cea mai bună, cea mai prestigioasă și respectată instituție mass-media”, a declarat Gherasim.

La rândul său, Țurcanu a subliniat că TRM a devenit o sursă de referință pentru societatea moldovenească.

„Pentru noi a fost extrem de important ca TRM să devină o sursă de referință pentru societatea moldovenească, ceea ce s-a întâmplat uneori chiar peste așteptările noastre. TRM este, astăzi, o instituție respectată”, a declarat Țurcanu.

Potrivit Codului serviciilor media audiovizuale, directorul general își exercită mandatul până la desemnarea unui nou director, dar nu mai mult de șase luni de la data survenirii vacanței funcției. Noul director general va fi desemnat în urma unui concurs public pentru un mandat de șapte ani, care nu poate fi reînnoit.

***

Demisia lui Vlad Țurcanu fusese anunțată pe 18 mai, la două zile după finala Eurovision 2026, pe fondul valului de critici privind votul juriului național, care a acordat trei puncte reprezentantului României și zero puncte celui al Ucrainei. Țurcanu declarase atunci că, deși TRM s-a disociat de deciziile juriului, responsabilitatea îi revine în calitate de conducător al instituției.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: