Коммерсантъ/Александр Миридонов

„Eu nu am făcut nimic”. Primele declarații făcute de Alexandr Stoianoglo, după pronunțarea hotărârii judecătorești

Procurorul general suspendat, Alexandr Stoianoglo se declară nevinovat și spune că va ataca decizia de arest la domiciliu pentru 30 de zile. El susține că toate acuzațiile sunt absolut nefondate și se bazează pe informații din presă.

„În afară de copii din ziare și din internet nicio probă nu a fost prezentată. În prima zi de reținere am prezentat documentele care demonstrează că eu nu am nimic cu amendamentele care au fost introduse în lege în 2011. Inițiativa a venit din partea Centrului pentru crime organizate, care a trecut prin Guvernul Filat, expediat prin Parlament. În materialele dosarului este rezoluția, înscrisurile domnului Lupu. Eu, ca președinte comisie, am semnat doar raportul și atât. Dar amendamentele pentru care am fost învinuit, au fost semnate de domnul Chetraru. Ce am eu cu Laundromatul?”, a declarat Alexandr Stoianoglo, după pronunțarea hotărârii de către judecători.

Totodată, el a spus că prin reținerea s-a dorit înlăturarea din funcția de procuror general.

„În aceiași zi, a fost ședința CSP, unde eu ca procuror general, am crezut că o să fiu invitat pentru niște explicații. Eu am pregătit explicațiile astea. Cel puțin, cinci membri ai consiliului nu au avut dreptul a participa la ședință, având interes concret înlăturarea mea din funcție. Acum eu cred, că procedura disciplinară este calea cea îndelungată și au mers pe calea cea mai scurtă, intentăm dosar penal”, a menționat Alexandr Stoianoglo.

Referitor la legăturile pe care le-ar avea cu controversatul om de afaceri Veaceslav Platon, Stoianoglo afirmă că până în anul 2019 a interacționat de o dată sau două ori. În contextul celor relatate, procurorul suspendat consideră că a început acapararea instituțiilor statului.

Procurorul general suspendat Alexandr Stoianoglo a fost plasat în arest la domicilui pentru 30 de zile. Hotărârea a fost luată de Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, în seara de 8 octombrie.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Андрей Мардарь / NewsMaker

Concurs pentru funcția de judecător, cu un singur candidat: CSM invită publicul să-și spună părerea

Un singur candidat s-a înscris la concursul organizat de Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) pentru funcția de judecător la Curtea Constituțională. Este vorba despre Ion Malanciuc, magistrat la Judecătoria Criuleni, detașat temporar la Curtea Supremă de Justiție. Într-o notă informativă publicată pe 19 iunie, CSM a solicitat opinia publicului cu privire la candidatura lui Malanciuc și a stabilit termenul limită pentru transmiterea observațiilor: 23 iunie.

„Această etapă este importantă pentru a asigura un proces corect, transparent și bazat pe participarea publicului”, precizează CSM.

Judecător din 2011, Ion Malanciuc este cunoscut pentru instrumentarea unor dosare de rezonanță, printre care și cauza denumită generic „kuliok”, în care este vizat fostul președinte și liderul socialiștilor Igor Dodon.

În scrisoarea de motivare, magistratul a precizat că participă la concurs „dintr-o convingere profundă privind rolul esențial al Curții Constituționale în arhitectura statului de drept”.

„În contextul unor provocări majore pentru ordinea constituțională, este esențial ca în componența Curții să se regăsească judecători cu o viziune clară asupra valorilor constituționale, cu integritate ireproşabilă şi cu o solidă experiență juridică. Sunt motivat să contribui, prin experiența mea judiciară şi academică, la consolidarea autorității Curții Constituționale ca instituție fundamentală în garantarea supremației Constituției. Cred cu tărie că echilibrul, obiectivitatea şi angajamentul meu față de principiile constituționale pot aduce valoare adăugată activității Curții şi pot servi interesului public”, a declarat Ion Malanciuc.

Precizăm că mandatele a cinci judecători constituționali expiră la data de 16 august, curent. Este vorba despre Domnica Manole, Nicolae Roșca, Liuba Șova, Vladimir Țurcan și Serghei Țurcan. Singura care își continuă mandatul este Viorica Puică, numită de Consiliul Superior al Magistraturii în noiembrie 2023. Înalta Curte a notificat deja Parlamentul, Guvernul și CSM pentru inițierea procedurii de numire a noilor magistrați.

Potrivit legislației, Curtea Constituţională este formată din șase judecători, numiţi pentru un mandat de șase ani. Doi magistrați sunt numiţi de Parlament, doi de Guvern și doi de Consiliul Superior al Magistraturii.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: