gov.md

Procesatorii de carne din R. Moldova – în discuție cu Recean, după apariția focarelor de pestă porcină

Prim-ministrul Dorin Recean a avut pe 25 martie o ședință de lucru cu reprezentanții companiilor de procesare a cărnii din Republica Moldova, în contextul depistării a două focare de pestă porcină africană la două ferme de pe teritoriul statului. Părțile au vorbit despre asigurarea volumelor necesare de carne în industria prelucrătoare, având în vedere apropierea sărbătorilor pascale. De asemenea, a fost pusă în discuție subiectul diversificării surselor de procurare a cărnii.

Potrivit unui comunicat al Guvernului, Dorin Recean și reprezentanții companiilor de procesare a cărnii au discutat despre situația de pe piața cărnii din Republica Moldova și cum este afectată activitatea lor, ca urmare a identificării celor două focare de pestă porcină africană.

Prim-ministrul a menționat că această boală a afectat nu doar Republica Moldova, dar întreaga regiune.

Situația a afectat atât producătorii de carne, cât și procesatorii. Nu vrem să descurajăm investițiile, dar trebuie să avem grijă și de procesatori, să ne asigurăm că dispun de materie primă suficientă, la prețuri rezonabile. Să gestionăm corect situația pentru a nu admite creșterea prețurilor produselor finale, să asigurăm competitivitate și concurență loială”, a spus premierul.

La ședință au fost examinate modalitățile de asigurare a volumelor necesare în industria prelucrătoare, luând în considerare contextul sărbătorilor pascale. În acest sens, producătorii de carne și mezeluri au menționat necesitatea diversificării surselor de procurare a cărnii. Un alt obiectiv pentru perioada următoare este îmbunătățirea evidenței efectivului de animale în ferme și gospodăriile casnice și a datelor statistice disponibile, pentru a evalua corect situația din sector.

Interlocutorii s-au mai referit la politici de restabilire a efectivului de animale în următorii ani, fiind menționată disponibilitatea mai multor programe de subvenționare a sectorului zootehnic.

Amintim că, pe 16 martie, la o fermă comercială cu din satul Roșcani, cu circa 65 000 de porci, a fost confirmat un focar de pestă porcină africană. Autoritățile au decis sacrificarea tuturor animalelor, procesul fiind demarat deja. Pe 20 martie, a fost depistat un focar de pestă porcină africană și la o fermă din localitatea Cimișeni. Aceasta are 40 000 de porci, dintre care 5 000 vor fi sacrificați, potrivit Info1.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Vasile Tofan

„Fiul meu a fost mai rapid decât mine”: Tofan, după ce a traversat înot Bosforul

Premierul Vasile Tofan a traversat înot Bosforul pe 23 august, alături de fiul său. „Fiul meu a fost mai rapid decât mine”, a scris oficialul pe o rețea de socializare.

„În ianuarie i-am promis fiului meu că vom traversa împreună, înotând, strâmtoarea Bosfor. S-a pregătit aproape un an pentru această cursă, iar eu nu puteam să-mi încalc promisiunea. Cursa de 6.5km a pornit de pe continentul asiatic și s-a încheiat pe cel european, exact în direcția în care merge și țara noastră. Fiul meu a fost mai rapid decât mine – și puține lucruri bucură mai mult un părinte decât să-și vadă copilul depășindu-l. Revenim la Chișinău cu bateriile încărcate și cu inima plină. Ne așteaptă mult de lucru acasă”, a scris Tofan pe o rețea de socializare.

Despre vizita în Turcia, premierul Vasile Tofan a anunțat încă în luna iulie. El a spus că deplasarea va fi privată și că va ajunge acolo alături de fiul său mai mare pentru a traversa înot strâmtoarea Bosfor. Tofan preciza că această deplasare reprezintă o promisiune făcută fiului său înainte de a ști că va deveni premier. Detalii AICI. Aflat în Turcia, pe 22 august curent, Tofan a avut discuții cu oameni de afaceri. Detalii AICI.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: