NewsMaker

Protest în capitală. Fermierii și transportatorii cer demisia guvernului (LIVE NM)

În centrul capitalei se desfășoară un nou protest. Acesta a fost anunțat de fermieri încă vinerea trecută. La manifestație s-au alăturat și transportatorii auto, care au anunțat în ajun că vor aduce circa 100 de mijloace de transport în centrul capitalei. Regiunea este împânzită de poliție. NM transmite LIVE de la fața locului.

Deși s-a anunțat că acțiunea de protest va începe la ora 10:00, aceasta a fost amânată cu o oră. Manifestația se desfășoară în Piața Marii Adunări Naționale (PMAN) și nu în fața parlamentului, cum s-a întâmplat anterior. Fermierii au precizat că nu are rost să protesteze acolo, deoarece clădirea este goală.

„Cu regret, reacția la solicitările noastre au fost de ochii lumii, ca să arate că ei pot gestiona treburile în acest stat și că noi nu înțelegem cât de grea este situația și că acest guvern este nevoit să procedeze așa cum procedează”, a declarat unul dintre participanți.

La protest participă și reprezentanți ai domeniului HoReCa.

NewsMaker
NewsMaker

Organizatorii manifestației sunt agricultorii. Primele proteste au început încă în iulie. Fermierii revendică înlesniri și compensații. La aceste revendicări s-au adăugat și cele politice: demiterea imediată a guvernului lui Ion Chicu, dizolvarea parlamentului și alegerile parlamentare anticipate.

Fermierii au chemat să li se alăture restauratorii, transportatorii, veteranii conflictului militar de pe Nistru și colaboratorii administrațiilor locale. Transportatorii au declarat la 21 decembrie că vor participa la această acțiune. Ei au promis că vor aduce circa 100 de microbuze lângă tehnica agricolă pe care fermierii au instalat-o deja în centrul orașului.

În seara de 21 decembrie, agricultorii s-au întâlnit cu ministrul Agriculturii, Ion Perju, pentru o nouă rundă de discuții. Aceștia au cerut garanții că vor primi compensații până în februarie, ca să poată semănă. La rândul său, ministrul Agriculturii a acuzat fermierii că au revendicări politice.

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Secția prematuri a Institutului Mamei și Copilului, inaugurată după renovare: Cum arată acum (FOTO)

Secția prematuri a Institutului Mamei și Copilului (IMC) a fost inaugurată astăzi, 5 septembrie, după finalizarea lucrărilor de reparație capitală și dotarea cu echipament medical modern și mobilier nou.

Potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătății, secția are o suprafață de 962 de metri pătrați și dispune de 41 de paturi, cu o capacitate anuală de aproximativ 700 de pacienți.

Începând cu luna iunie, secția funcționează într-un spațiu modernizat, oferind servicii medicale pentru nou-născuți prematuri, iar în prezent 32 de copii beneficiază de tratament și îngrijiri specializate.

Ministerul subliniază că secția este dotată cu echipament de ultimă generație – incubatoare, mese de încălzire, paturi cu încălzire, nebulizatoare, mese de resuscitare și unitate de radiografie mobilă.

Secția prematuri a IMC este destinată îngrijirii nou-născuților cu vârsta de gestație sub 32–35 de săptămâni și greutate mică la naștere, precum și celor cu retard de dezvoltare intrauterină. Aici sunt internați prematuri din toate maternitățile republicii de nivel I și II, iar secția asigură și recuperarea deficiențelor funcționale, cum ar fi malnutriția, anemia sau rahitismul.

Proiectul a fost finanțat prin Programul operațional comun România–Republica Moldova 2014–2020, cu peste 21 de milioane de lei, și cu sprijin suplimentar de 14 milioane de lei din partea Ministerului Sănătății.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: