Zurab Tsertsvadze / AP Photo / Scanpix

Proteste masive în Georgia: opoziția anunță mitinguri zilnice în Tbilisi

La Tbilisi, în fața clădirii Parlamentului, are loc un miting al opoziției împotriva rezultatelor alegerilor parlamentare care s-au desfășurat pe 26 octombrie. Canalul de știri „Dojdi”, citând un reporter, estimează numărul participanților la 15.000 de persoane, transmite Meduza.

Unul dintre liderii „Coaliției pentru schimbare”, Nika Melia, a anunțat că protestele vor avea loc zilnic. Pe 5 noiembrie, mitingul se va desfășura la Palatul Sporturilor din Tbilisi. Așa cum menționează Newsgeorgia, acțiunea este programată pentru ora 14:00.

„Planul nostru este ca protestele să acopere întregul oraș. Vom fi în Tbilisi peste tot și în fiecare zi. A sta doar pe Rustaveli nu este suficient. Trebuie să fim în fiecare piață și pe fiecare pod”, a declarat Melia.

Alegerile parlamentare din Georgia au avut loc pe 26 octombrie. Potrivit datelor Comisiei Electorale Centrale, partidul aflat la guvernare, „Visul Georgian”, considerat prorusesc, a obținut 53,9% din voturi și majoritatea în Parlament. Observatorii internaționali au menționat că votul s-a desfășurat cu nereguli. Toate cele patru partide de opoziție care au depășit pragul de cinci procente la alegerile parlamentare din Georgia au declarat că boicotează noul Parlament.

Pe 28 octombrie, a avut loc o acțiune împotriva rezultatelor alegerilor pe bulevardul Rustaveli. Principala cerere a fost organizarea de noi alegeri sub supravegherea organizațiilor internaționale.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

BNM
Игорь Чекан, NewsMaker

BNM răspunde criticilor privind salariile și achizițiile: „O campanie de discreditare”

Banca Națională a Moldovei (BNM) a venit marți, 28 iulie, cu o reacție la dezbaterile și criticile apărute în spațiul public cu privire la nivelul salariilor angajaților și unele cheltuieli administrative ale instituției. BNM susține că informațiile difuzate în ultima perioadă sunt prezentate „selectiv” și „în afara contextului”, iar unele materiale ar face parte dintr-o campanie de discreditare a băncii centrale.

Banca Națională a Moldovei înțelege preocupările societății în contextul dezbaterilor din spațiul public privind nivelul remunerațiilor în instituțiile publice. Întrebările despre modul în care o instituție își gestionează resursele sunt legitime și necesită răspunsuri clare prezentate în contextul lor complet. În același timp, BNM constată că, în ultima perioadă, aceste preocupări legitime sunt exploatate printr-o succesiune de materiale în care activitatea instituției este prezentată selectiv, tendențios și în afara contextului. Prin caracterul repetitiv și modul similar de promovare, aceste apariții depășesc cadrul unei dezbateri firești și capătă forma unei campanii de discreditare și de subminare a încrederii publice în Banca Națională”, a transmis BNM într-un comunicat.

BNM precizează că banca centrală are un statut autonom și independent, iar salariile angajaților trebuie să fie competitive pentru a atrage specialiști în domenii precum supravegherea bancară, stabilitatea financiară, securitatea cibernetică, combaterea spălării banilor sau administrarea riscurilor.

Potrivit instituției, actualul sistem de salarizare a fost introdus în anul 2018, după o analiză realizată cu sprijinul companiei internaționale de resurse umane Korn Ferry, contractată în urma unei licitații publice. Sistemul a fost aprobat atunci de Consiliul de supraveghere al BNM.

În mod similar, în ultima perioadă, sunt răspândite și informații false cu privire la unele achiziții administrative ale instituției. Acestea sunt prezentate izolat de destinația și necesitatea lor instituțională, în mod special fiind exagerate cantitatea de bunuri și prețurile acestora, cu scopul de a dezinforma și de a instiga publicul împotriva instituțiilor statului”, a adăugat BNM.

Instituția afirmă că bunurile cumpărate au o destinație exclusiv instituțională și că informațiile despre procedurile de achiziție — inclusiv planurile, valorile estimate și rezultatele licitațiilor — sunt publice. „Tocmai faptul că aceste informații sunt preluate de pe platformele publice arată că toate procedurile se desfășoară transparent”, a subliniat BNM.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: