gov.md

Punctul de trecere al frontierei Pervomaisc-Cuciurgan își reia activitatea

Punctul comun de trecere rutier „Pervomaisc-Cuciurgan”, situat la frontiera cu Ucraina, își va relua activitatea la data de 2 iunie, ora 08:00, informează Serviciul Vamal.

Astfel, începând cu ziua de mâine, va fi restabilit traficul atât pentru transportatorii de mărfuri, cât și pentru călători, însă în condițiile de menținere a anumitor restricții de circulație impuse pe perioada pandemiei.

Serviciul Vamal și Poliția de Frontieră îndeamnă participanții la traficul transfrontalier să se informeze din surse oficiale despre condițiile de trecere a frontierei impuse în țările de destinație, inclusiv în cele de tranzit.

Precizăm că din 29 mai, mai multe puncte de trecere situate la frontiera cu Ucraina și-au reluat activitatea.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI

Refugiu de la arșiță: salvatorii au amenajat 14 puncte anticaniculă în 7 raioane ale țării

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a instalat 14 puncte de reabilitare anticaniculă în 7 raioane ale țării, în contextul temperaturilor ridicate. Acolo, persoanele afectate vor putea primi asistență.

Potrivit unui comunicat al IGSU, punctele de reabilitare au fost amenajate pe 28 iunie în mai multe regiuni ale țării, inclusiv în Chișinău, Găgăuzia, Cahul, Ialoveni, Cantemir, Căușeni, Ștefan Vodă, Hâncești și Cimișlia.

Corturile sunt destinate persoanelor expuse îndelung temperaturilor ridicate în timpul deplasărilor sau celor care prezintă simptome de deshidratare. Acolo, cetățenii pot primi apă, se pot adăposti de soare și pot solicita, la nevoie, ajutor medical sau intervenția serviciilor de urgență.

Salvatorii îndeamnă populația să evite expunerea prelungită la soare, mai ales în orele de vârf, pentru a preveni insolația și șocul termic.

În caz de urgență, cetățenii sunt îndemnați să apeleze Serviciul 112.

Facebook/Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI

Amintim că Autoritatea de Meteorologie și Monitoring de Mediu a emis, pentru perioada 28 iunie-1 iulie, coduri galben, portocaliu și roșu de caniculă pe întreg teritoriul Republicii Moldova.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: