kremlin.ru

Putin vrea modificarea doctrinei ruse de descurajare nucleară. Ce schimbări propune 

Președintele Federației Ruse Vladimir Putin a propus modificarea doctrinei ruse de descurajare nucleară. S-a întâmplat pe 25 septembrie, la ședința Consiliului de Securitate. Potrivit Meduza, pentru prima dată ședința a fost făcută publică, pe fundalul așteptărilor că Ucrainei ar putea să i se permită să tragă cu arme occidentale în Rusia. 

Potrivit liderului rus, o „amenințare critică” la adresa suveranității ruse și a armelor convenționale ar justifica un răspuns nuclear. Agresiunea împotriva Rusiei din partea unui stat non-nuclear, dar cu participarea sau sprijinul unui stat nuclear, Putin a propus să fie considerat drept un atac al lor comun.

În plus, liderul rus a propus să se ia în considerare posibilitatea unui răspuns nuclear dacă există „informații sigure despre lansarea de avioane strategice și tactice, rachete de croazieră, drone, avioane hipersonice și alte aeronave către țară”. Putin și-a anunțat, de asemenea, intenția de a extinde categoria de state și alianțe militare, pe care Rusia le va asigura „cu arme nucleare”.

***

Ucraina a primit rachete cu rază lungă de acțiune ATACMS și Storm Shadow din partea SUA și a Marii Britanii, însă cele două țări nu au permis utilizarea acestora pentru lovituri în adâncime pe teritoriul Rusiei până în prezent, potrivit Hotnews. În timp ce țările occidentale au relaxat în primăvară restricțiile privind utilizarea anumitor arme în Rusia, aproape de graniță, după o ofensivă rusă în regiunea Harkov, limitele privind loviturile cu rază lungă de acțiune au rămas în vigoare.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

politia.md

O dronă, depistată în extravilanul unui sat din raionul Drochia

O dronă prăbușită a fost a fost depistată în extravilanul satului Sofia, raionului Drochia, pe 6 februarie. Anunțul a fost făcut de Inspectoratul General al Poliției (IGP) într-un comunicat.

Potrivit IGP, perimetrul este asigurat, iar experții Secției tehnico-explozive a poliției urmează să examineze aparatul de zbor.

Amintim că, de la începutul invaziei ruse la scară largă împotriva Ucrainei, mai multe drone au survolat spațiul aerian al Republicii Moldova, iar unele dintre acestea s-au prăbușit pe teritoriul țării. Autoritățile de la Chișinău au condamnat în repetate rânduri aceste încălcări ilegale ale spațiului aerian național, subliniind riscurile pentru securitatea cetățenilor și necesitatea respectării suveranității statului.

Cel mai recent caz a avut loc pe 22 ianuarie, când o dronă rusească de model „Gheran-2”, care transporta 50 de kilograme de explozibil, a fost depistată în grădina unei case nelocuite din satul Crocmaz, raionul Ștefan-Vodă. Aparatul de zbor a fost dezamorsat și nimicit în condiții de siguranță.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: