Andrei Mardari | NewsMaker

Recean, despre așteptările în privința alegerilor din Găgăuzia: Să aibă loc conform regulilor democratice

Premierul Dorin Recean a declarat că așteptarea sa în privința alegerilor din Găgăuzia este ca acestea să se desfășoare conform regulilor democratice. Totodată, premierul a menționat că urmărește atent modul în care decurge cursa electorală din autonomie întrucât acum se alege următorul membru al Executivului.

În cadrul ediției din 27 aprilie a emisiunii „Cutia Neagră” de la TV8, Dorin Recean a fost întrebat ce așteptări are de la scrutinul din Găgăuzia, în contextul în care toți candidații sunt pro-ruși.

„Așteptarea mea este ca alegerile să aibă loc conform regulilor democratice. Este decizia cetățenilor din autonomie să-i aleagă pe cei care îi vor reprezenta. Urmăresc foarte atent alegerile din Găgăuzi, pentru că acum potențial se va alege următorul membru al guvernului. Ceea ce este import e ca acești candidați să vorbească despre problemele cetățenilor, pentru că acolo, ca în oricare altă localitate din Republica Moldova, sunt suficiente probleme. Despre asta trebuie să fie această competiție și i-am atenționat – trebuie să se concentreze pe problemele cetățenilor”, a declarat premierul.

Precizăm că alegerea bașcanului Găgăuziei va avea loc pe 30 aprilie. Opt persoane s-au înscris în cursa electorală: Serghei Cimpoeș, Nicolai Dudoglo, Grigorii Uzun, Victor Petrov, Mihail Formuzal, Dmitri Croitor, Serghei Cernev și Evghenia Guțul. Actuala bașcană Irina Vlah a ocupat funcția două mandate la rând și, în consecință, nu va putea candida.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Moldova 1

Alegeri repetate la Boldurești. Câte voturi a obținut singurul candidat din cursa electorală

În urma votării repetate a turului II al alegerilor locale noi pentru funcția de primar al comunei Boldurești, Sergiu Bulicanu, singurul candidat din cursa electorală, a obținut 610 voturi. Asta arată datele preliminare prezentate de Comisia Electorală (CEC).

Conform datelor preliminare, 610 alegători au votat pentru Serghei Bulicanu, candidat independent. În conformitate cu legislația electorală, candidatul la funcția de primar se va considera ales, dacă a întrunit cel puțin jumătate din voturile alegătorilor care au participat la alegeri”, a transmis CEC într-un comunicat.

Amintim că Comisia Electorală Centrală a declarat nule rezultatele turului II al alegerilor pentru funcția de primar de Boldurești din 1 iunie și a stabilit votarea repetată pe 20 iulie. Inițial, în cursa electorală urmau să concureze din nou Sergiu Bulicanu și Nicanor Ciochină, care este învinuit că a accidentat mortal un adolescent și a fugit de la fața locului.

Pe 18 iulie, însă, CEC l-a exclus pe Ciochină din alegeri, după ce a constatat că acesta a utilizat resurse administrative în scop electoral, fără a se suspenda din funcția de primar interimar în timpul campaniei. În buletinele de vot pentru scrutin, în dreptul candidatului a cărui înregistrare a fost anulată, a fost aplicată ștampila cu mențiunea „Retras”. 

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: