Facebook/Igor Dodon

Record de cazuri noi de COVID-19 confirmate timp de o zi în Republica Moldova

Alte 1728 cazuri de infectare cu COVID-19 au fost confirmate în Republica Moldova. Totodată, în ultimele 24 de ore au fost înregistrate 19 decese.

Din numărul total de cazuri, 6 cazuri sunt de import (România-3, Spania-1, Italia-1, Egipt-1).

Bilanțul cazurilor de COVID-19 în țara noastră a ajuns la 115 557.

Total teste efectuate – 3932 dintre care primar – 3549 şi repetat – 383.

Din numărul total de cazuri, 106 sunt lucrători medicali: medici-33, asistenți medicali-49, personal auxiliar-24.

În total, în cadrul instituțiilor medico-sanitare spitalicești, sunt internați 3725 pacienți confirmați cu infecția COVID-19, dintre care 269 în stare extrem de gravă (54 pacienți sunt conectați la aparate de respirație asistată).

Alte 1330 persoane au fost vindecate. În total, 99 606 persoane au fost tratate de COVID-19.

În tratament la domiciliu cu forme ușoare de COVID-19 se află 8 088 persoane, iar 30 283 sunt sub supraveghere la domiciliu.

Totodată, informăm despre înregistrarea altor deces provocate de COVID-19:

Deces 2385: Femeie de 73 ani, din mun. Bălți, internată la SC Bălți. Comorbidități: boală cerebrovasculară, hipertensiune arterială.

Deces 2386: Bărbat de 72 ani, din mun. Chișinău, internat la SCM ”Sf. Arhanghel Mihail”. Comorbidități: angină pectorală de efort, hipertensiune arterială, cardiopatie hipertensivă, diabet zaharat.

Deces 2387: Femeie de 63 ani, din r-nul Drochia, transferată de la SR Drochia, la SCM ”Sf. Arhanghel Mihail”. Comorbidități: bronșită cronică, pancreatită cronică.

Deces 2388: Bărbat de 79 ani, din r-nul Taraclia, internat la SR Taraclia. Comorbidități: boală ischemică a inimii.

Deces 2389: Femeie de 45 ani, din r-nul Sângerei, internată la SC Bălți. Comorbidități: hipertensiune arterială, diabet zaharat, obezitate.

Deces 2390: Bărbat de 72 ani, din mun. Chișinău, transferat de la SCM ”Sf. Treime”, la SC Bălți. Comorbidități: diabet zaharat, boală renală cronică.

Deces 2391: Bărbat de 69 ani, din r-nul Râșcani, internat la SC Bălți. Comorbidități: cardiopatie ischemică, angină pectorală de efort.

Deces 2392: Bărbat de 70 ani, din mun. Chișinău, internat la SC Bălți. Comorbidități: diabet zaharat, nefropatie diabetică.

Deces 2393: Bărbat de 68 ani, din mun. Bălți, internat la SC Bălți. Comorbidități: diabet zaharat, obezitate, ciroză hepatică.

Deces 2394: Bărbat de 71 ani, din mun. Chișinău, internat la SCM ”Sf. Treime”. Comorbidități: cardiopatie hipertensivă, hipertensiune arterială.

Deces 2395: Bărbat de 80 ani, din r-nul Telenești, internat la SR Telenești. Comorbidități: boală ischemică a cordului cu fibrilație atrială.

Deces 2396: Femeie de 69 ani, din mun. Chișinău, internată la SCM ”Sf. Arhanghel Mihail”. Comorbidități: angină pectorală de efort, cardiopatie hipertensivă, hipertensiune arterială, diabet zaharat.

Deces 2397: Femeie de 64 ani, din mun. Chișinău, internată la SCM ”Sf. Arhanghel Mihail”. Comorbidități: angină pectorală de efort, cardiopatie mixtă, hipertensiune arterială.

Deces 2398: Bărbat de 72 ani, din mun. Chișinău, internat la SCM ”Sf. Arhanghel Mihail”. Comorbidități: cardiopatie hipertensivă, hipertensiune arterială, diabet zaharat, obezitate.

Deces 2399: Bărbat de 46 ani, din mun. Chișinău. Internat la SCR. Comorbidități: ciroză hepatica, pancreatită cronică.

Deces 2400: Bărbat de 49 ani, din mun. Chișinău Internat la IMU. Comorbidități: insuficiență cardio-respiratorie.

Deces 2401: Bărbat de 75 ani, din mun. Chișinău. Internat la IMU. Comorbidități: cancer.

Deces 2402: Bărbat de 66 ani, din r-nul Drochia. Internat la SR Dorchia. Comorbidități: cardiomiopatie mixtă.

Deces 2403: Cu regret anunțăm trecerea la cele veșnice a dlui Valerian Colesnic, în vârstă de 71 ani, care a activat în calitate de medic ortoped-traumatolog la Spitalul Clinic de Traumatologie și Ortopedie. În prezent, dl Colesnic nu activa, fiind la pensie. Acesta a fost internat la Institutul de Medicină Urgentă, la data de 27 noiembrie. Exprimăm sincere condoleanțe rudelor și familiei îndurerate. Dumnezeu să-l odihnească în pace.

Până la ziua de azi, 57 lucrători medicali au decedat din cauza infecției COVID-19.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

energie.gov.md

Contractul pentru construcția liniei electrice Bălți-Suceava, semnat. Cât va costa și când va fi gata

Republica Moldova a semnat contractul pentru construcția liniei electrice aeriene de 400 kV Bălți–Suceava, un proiect considerat esențial pentru consolidarea legăturilor energetice cu România și cu sistemul european. S-a întâmplat vineri, 26 iunie.

Documentul a fost semnat între Î.S. „Moldelectrica” și compania turcă SA-RA, câștigătoare a licitației internaționale. Valoarea contractului este de 17,5 milioane de euro, iar lucrările vor dura aproximativ 24 de luni.

În paralel, Ministerul Energiei, Moldelectrica și Banca Europeană pentru Dezvoltare și Reconstrucție au semnat un acord de grant pentru implementarea proiectului, finanțat de Uniunea Europeană și parteneri internaționali.

Potrivit Ministerului Energiei, noua linie va avea circa 45 de kilometri pe teritoriul Republicii Moldova și va traversa mai multe localități din nordul țării. Aceasta va contribui la creșterea capacității de schimb de energie cu România și la întărirea securității energetice a țării.

Proiectul este finanțat printr-un pachet internațional care include un grant UE de 15,4 milioane de euro, credite de la BERD și European Investment Bank, precum și contribuții din partea Platformei de Investiții pentru Vecinătate a UE.

Valoarea totală a investiției este de aproximativ 77 de milioane de euro, incluzând și modernizarea stației electrice de la Bălți.

Autoritățile spun că, odată finalizată, linia Bălți–Suceava va crește integrarea Republicii Moldova în rețeaua energetică europeană ENTSO-E și va reduce dependența de surse limitate de energie, oferind mai multă stabilitate sistemului electroenergetic.

„Construim trei linii care schimbă definitiv harta energetică a Republicii Moldova. Dacă Vulcănești–Chișinău este Linia Independenței Energetice, iar Strășeni–Gutinaș va fi Linia libertății, astăzi facem un nou pas prin proiectul Bălți–Suceava, pe care am numit-o Linia Rezilienței. Aceasta completează rețeaua de interconectări cu Uniunea Europeană și nu înseamnă doar infrastructură, ci mai multă securitate, mai multă concurență pe piață și mai multe opțiuni pentru cetățeni și economie”, a declarat ministrul Energiei, Dorin Junghietu.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: