Inquam Photos

Record de cazuri noi de COVID-19 în Ucraina. Care este situația în România

Un nou record al infecțiilor cu COVID-19 a fost înregistrat în Ucraina. Astfel, în ultimele 24 de ore au fost confirmate 1847 de cazuri noi de coronavirus, informează Hromadske.

De la începutul epidemiei, în Ucraina, 89 719 persoane s-au infectat cu COVID-19. Dintre aceștia, 47 430 pacienți s-au însănătoșit, iar 2044 au decedat.

Totodată, în România, în ultimele 24 de ore au fost confirmate 1328 de cazuri noi de COVID-19, după procesarea a 23 986 de teste.

Până astăzi, 14 august, în România, 69 374 de persoane s-au infectat cu COVID-19. Dintre aceștia, 32 334 de pacienți s-au însănătoșit, iar 2954 au decedat.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Moldova, pregătită pentru noul sezon de încălzire? Recean, despre stocul de gaze, energie și combustibili

Republica Moldova este pregătită pentru sezonul de încălzire 2025-2026, a anunțat Guvernul după ședința Comisiei guvernamentale de coordonare, prezidată de premierul Dorin Recean.

Șeful Guvernului a salutat eforturile echipelor care au asigurat achiziția a peste 90% din necesarul de gaze naturale pentru următorul sezon. Potrivit datelor prezentate, Energocom a achiziționat deja aproximativ 700 milioane de metri cubi, dintre care 96% pentru perioada octombrie 2025 – martie 2026, majoritatea achizițiilor fiind realizate la preț indexat în cadrul a 54 de runde de licitații internaționale.

Premierul Recean a subliniat că autoritățile și întreprinderile din domeniu vor mobiliza eforturi pentru finalizarea și punerea în funcțiune a liniei electrice Vulcănești–Chișinău și pentru scenariul de întrerupere a livrărilor de gaze în stânga Nistrului. De asemenea, a fost reiterată importanța promovării investițiilor în energie regenerabilă, cogenerare și eficiență energetică, precum și implicarea tuturor actorilor în programe de economisire a energiei.

Agenția Rezerve Materiale a informat că stocurile de cărbune sunt complete, iar cele de păcură sunt suplinite conform capacităților de depozitare. În ceea ce privește energia electrică, consumul malului drept al Nistrului pentru sezonul rece este estimat la 2,8 miliarde kWh, din care 1,02 miliarde kWh vor fi asigurate din surse locale, iar 1,78 miliarde kWh din surse externe. Procedurile anuale de achiziție a energiei electrice vor fi lansate până la 30 septembrie.

În cadrul ședinței s-au discutat și măsurile de sprijin pentru populație, prin acordarea compensațiilor pentru facturi.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: