primul.md

„Regimul de la Kiev a creat o amenințare la adresa securității internaționale”. Vasnețov, despre cauzele războiului din Ucraina

Ambasadorul Rusiei în Moldova, Oleg Vasnețov, a acordat un interviu pentru TASS, în care a afirmat că războiul din Ucraina a izbucnit din „ambițiile nucleare ale regimului ucrainean, încurajate de Occident și NATO”. „Încercările persistente ale Rusiei de a ajunge în Occident s-au dovedit a fi inutile”, a spus el într-un interviu publicat pe 6 aprilie.

„Dorința neascunsă a Kievului de a trece la dezvoltarea deschisă a armelor nucleare pe fondul unui curs politic militarist, anti-rus și al unei retorici deschise naziste a provocat o criză de amploare, cuprinzătoare, pe care Europa nu a cunoscut-o de la bombardarea Iugoslaviei de către NATO”, a spus ambasadorul, adăugând că toate propunerile Rusiei privind garanțiile de securitate au fost respinse.

Totodată, diplomatul a spus că Occidentul și NATO s-au opus Rusiei mai devreme și nu intenționează să le meargă în întâmpinare .

„Acest lucru este evidențiat și de sancțiunile coordonate, la scară largă, aplicate aproape instantaneu după începerea unei operațiuni militare speciale în Ucraina”, a declarat Vasnețov.

Amintim că ambasadorul ucrainean în Moldova, Marco Șevcenko, a povestit într-un interviu acordat NM cum este posibilă în principiu reglementarea transnistreană cu participarea Ucrainei și Rusiei, cu ce probleme se confruntă refugiații și ce poate deveni o garanție a opririi acestui război.

Materialul integral poate fi citit aici: «В их представлении территория исторической России не заканчивается Днестром». Интервью NM с послом Украины в Молдове.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Sandu pune presiune pe Tiraspol?/ Pe TikTok se cheamă la protest/ Un nou sens giratoriu în Chișinău

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— MAIA: vinurile din Moldova nu sunt sub embargou în Ucraina
— Primăria Chișinău anunță noi proiecte pentru fluidizarea traficului
— Ex-primarul din Boldurești, condamnat la 7 ani de închisoare pentru moartea unui tânăr
— O elevă ar fi fost abuzată de un profesor în nordul țării
— Captură de muniție la Albița: 50 de cartușe, ascunse într-un colet cu dulciuri
— Ignatiev, despre retragerea cetățeniei: acțiunile sunt distructive
— Pakistanul a declanșat un „război deschis” cu Afganistanul
— Transnistria ar putea folosi pentru salarii banii rămași din bugetul 2025
— Tendințe, inovații și oferte la „Happy Beauty Days” de la Moldexpo
— Ion Ceban propune instituirea zilei rugăciunii în toată țara
— Weekend-ul vine cu noi scumpiri la pompă
— Bolea: contractele cu firma vizată în dosarul „Satul European” nu au fost reziliate
— Ar fi poluat râul Bâc și a ajuns pe banca acuzaților
— Bolea: peste 200 de km de drumuri naționale vor fi reparați în 2026
— Opt persoane, inclusiv primarul și viceprimarul din Durlești, ar fi reținute
— Destabilizări și proteste puse la cale pe TikTok? Răspunsul poliției
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: