Roberta Metsola, despre Moldova: „Este uimitor că o ţară atât de mică și vulnerabilă, este atât de puternică. Iar conducerea este fantastică”

Președinta Parlamentului European Roberta Metsola s-a arătat impresionată de Republica Moldova în timpul unei întrevederi cu un grup de tineri români din 6 martie, la București. Oficiala a declarat că „este uimitor cum o țară atât de mică și vulnerabilă este atât de puternică”. Roberta Metsola a lăudat și conducerea țării noastre, despre care a spus că este „fantastică”.

În cadrul întâlnirii, președinta Parlamentului European a discutat cu tinerii despre consecințele invaziei ruse asupra Ucrainei.

Roberta Metsola le-a vorbit și despre parcursul european al Moldovei și Ucrainei. Aici, oficiala s-a arătat impresionată de țara noastră.

Ca preşedintă a Parlamentului European, am fost la Chişinău de Ziua Europei, unde am participat la o demonstraţie (Adunarea Națională „Moldova Europeană” – n. r.). Aveam 60 000 de steaguri ale Uniunii în faţă. Nu îmi venea să cred. Este uimitor că o ţară atât de mică, de vulnerabilă, este atât de puternică. România a făcut lucruri uimitoare cu Moldova, cum i-aţi ajutat. Sunteţi cei mai puternici avocaţi ai Moldovei să devină stat membru UE. Sunt impresionată de Moldova, sunt bucuroasă. Mă simt privilegiată că am putut merge acolo de mai multe ori, iar conducerea ţării este fantastică”, a subliniat Metsola.

Precizăm că Roberta Metsola se află în aceste zile la Bucureşti, pentru a participa la Congresul Partidului Popular European (PPE) – unul dintre cele mai mari partide transnaționale din Parlamentul European. Aceasta a avut întrevederi cu preşedintele Klaus Ionannis, premierul Marcel Ciolacu, cât şi preşedintele Senatului Nicolae Ciucă, scrie Digi24.ro.

***

Congresul PPE se defășoară în perioada 6-7 martie, în capitala României. Evenimentul, care se desfășoară în contexul alegerilor europarlamentare din iunie, reunește peste 2 000 de delegații din 40 de state.

Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS), formațiune care guvernează Moldova, este membru PPE. Președintele Parlamentului Igor Grosu, tot el lider PAS, participă la Congresul PPE în calitate de invitat de onoare.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Federico Parra/AFP

Bilanțul cutremurelor din Venezuela crește dramatic: peste 1 400 de oameni și-au pierdut viața

Bilanțul morților în urma cutremurului dublu devastator din Venezuela a ajuns la 1 430. De asemenea, cel puțin 68 900 de persoane sunt date dispărute. Informațiile au fost transmise sâmbătă, 27 iunie, de agenția Associated Press, cu referire la Guvernul de la Caracas.

Specialiștii spun că primele 48–72 de ore sunt esențiale pentru salvarea supraviețuitorilor, deși acest interval poate fi extins dacă aceștia au acces la hrană și apă.

Președinta interimară a Venezuelei, Delcy Rodriguez, a declarat că în La Guaira, cel mai afectat stat, au fost mobilizați peste 14 000 de militari și polițiști pentru a asigura securitatea și a sprijini echipele de intervenție. Toate drumurile care leagă La Guaira de celelalte state au fost închise.

Între timp, nemulțumirea crește în rândul populației locale, potrivit AP: oamenii consideră că reacția autorităților este insuficientă, iar echipele de salvare, armata și poliția nu au fost pregătite pentru o catastrofă de o asemenea amploare. Se cunoaște că unii locuitori din La Guaira au fost nevoiți să îndepărteze cu mâinile goale și lopeți dărâmăturile clădirilor prăbușite, încercând să-și salveze rudele.

Au sosit salvatori din Germania

Între timp, sprijinul internațional pentru Venezuela se extinde. Potrivit autorităților, în țară au ajuns deja cel puțin 17 zboruri cu echipe de salvare din mai multe state. Acestea au adus echipamente speciale și câini de căutare.

Printre acestea, în noaptea de 27 iunie, pe aeroportul din Caracas a aterizat un avion cu o echipă a Serviciului german de asistență tehnică (THW), formată din 48 de persoane, scrie DW.

***

Două cutremure cu magnitudinile de 7,2 și 7,5 au lovit nordul Venezuelei pe 24 iunie, la doar 39 de secunde distanță. Este cel mai puternic seism înregistrat în țară în ultimii 125 de ani. Statul La Guaira, cel mai afectat, se află la nord de capitala Caracas și găzduiește aeroportul internațional și cel mai mare port al țării. În urma cutremurelor, președinta interimară Delcy Rodríguez a declarat stare de urgență.

Centrul Național de Avertizare pentru Tsunami din SUA a precizat că a fost vorba despre așa-numitul „duet seismic” — un fenomen în care două cutremure puternice au loc în aceeași zonă, la interval de doar câteva secunde.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: