frip.ro

România: Liviu Dragnea iese din închisoare, după ce Tribunalul Giurgiu i-a admis cererea de eliberare condiționată

Fostul președinte al Partidului Social Democrat din România, Liviu Dragnea iese din închisoare, după ce Tribunalul Giurgiu a admis, joi, cererea acestuia de eliberare condiționată, informează Digi24. Dragnea se află în penitenciar din 27 mai 2019, când a fost condamnat definitiv de instanţa supremă la 3 ani şi 6 luni de închisoare.

În ședința de joi, Dragnea a declarat în fața instanței că a avut un comportament bun și a cerut să-i fie admisă cererea.

Liviu Dragnea a solicitat Judecătoriei Sectorului 5, în aprilie, să fie eliberat mai devreme din penitenciar, susţinând că a îndeplinit fracţia necesară de 2/3 din pedeapsă.

Pe 27 aprilie, Judecătoria Sectorului 5 i-a respins însă cererea de eliberare condiţionată, Dragnea a făcut contestaţie, respinsă de Tribunalul Bucureşti pe 27 mai.

În motivarea deciziei de la Tribunalul Bucureşti, se arăta că „instanţa a apreciat că, din analiza coroborată a situaţiei personale a petentului, nu şi-a format convingerea că acesta a dat dovezi temeinice de îndreptare”.

În paralel, Dragnea a deschis un alt proces la Curtea de Apel Bucureşti în care solicita strămutarea de la Tribunalul Bucureşti la un alt tribunal din ţară a procesului privind eliberarea sa condiţionată din închisoare. El susţinea că judecătorii de la Tribunalul Bucureşti nu pot fi imparţiali în judecarea cererii sale, deoarece au semnat o petiţie faţă de modificarea Legilor Justiţiei, pe vremea guvernării PSD.

Deşi decizia Tribunalului Bucureşti era una definitivă, Curtea de Apel Bucureşti a desfiinţat-o, iar procesul a fost mutat la Giurgiu.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Acces limitat în Aeroportul Chișinău la sfârșitul lui august: pasagerii vor putea intra în terminal cu cel mult 3 ore înainte de zbor

Accesul în terminalul Aeroportului Internațional „Eugen Doga” – Chișinău va fi limitat în perioada 27–31 august. Măsura a fost instituită în baza unei decizii a Centrului Național de Management al Crizelor și este aplicată în contextul măsurilor de securitate stabilite pentru această perioadă.

Potrivit administrației aeroportului, începând cu 27 august, ora 00:00, și până pe 31 august, ora 23:59, în terminal vor putea intra doar pasagerii care au bilete și documente de călătorie valabile, precum și personalul autorizat și membrii echipajelor aeronavelor.

Pasagerii vor avea acces în terminal cu cel mult trei ore înainte de ora programată a zborului. Administrația aeroportului le recomandă călătorilor să țină cont de această regulă atunci când își planifică sosirea.

Potrivit Aeroportului Internațional „Eugen Doga” – Chișinău, măsura are drept scop asigurarea unui flux organizat de persoane în terminal, precum și desfășurarea eficientă a procedurilor de control și îmbarcare.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: