riavrn.ru

România se apropie de pragul de 6 mii de persoane infectate cu COVID-19

Până astăzi, 11 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 5.990 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID–19 (coronavirus), anunță Grupul de Comunicare Strategică, citat de Digi24. Dintre persoanele confirmate pozitiv, 758 au fost declarate vindecate și externate.

De la intrarea în vigoare a Ordonanței Militare nr. 2 și până în prezent, au fost plasate în carantină instituționalizată 1.977 de persoane care nu au respectat perioada de autoizolare. De asemenea, 92 de persoane aflate în carantină au părăsit locația în care au fost plasate, pentru acestea fiind dispusă măsura carantinării pentru o nouă perioadă de 14 zile.

Până astăzi, 11 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 5.990 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 758 au fost declarate vindecate și externate. Au decedat 282 de persoane.

La nivel național, au fost prelucrate 59.272 de teste.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Explozia de lângă casa primarului de Stăuceni. Suspecții, reținuți în timp ce încercau să părăsească R. Moldova

Persoanele care au provocat o explozie lângă locuința primarului din Stăuceni – două la număr – au fost reținute pe 14 august în timp ce încercau să părăsească țara. Anunțul a fost făcut de Inspectoratul General al Poliției (IGP) într-un comunicat.

Persoanele care au atentat la securitatea primarului din Stăuceni, aruncând în adiacentul casei sale un obiect exploziv – au fost reținute astăzi, în timp ce încercau să părăsească teritoriul Republicii Moldova prin Aeroportul Internațional Chișinău. La moment, ofițerii desfășoară mai multe percheziții pe acest caz, iar din primele constatări – motivul suspecților ar fi legat de interese economice”, a transmis Inspectoratul General al Poliției.

Potrivit IGP, una dintre cele două persoane a mai fost anterior în vizorul poliției.

Oamenii legii au dispus un șir de investigații pentru a stabili toate circumstanțele.

Amintim că, în dimineața zilei de 10 august, în fața casei primarului de Stăuceni, Alexandru Vornicu, s-a produs o explozie. Potrivit edilului, incidentul a avut loc după ce o mașină a staționat în zonă, iar cineva din interior a lăsat un dispozitiv exploziv.

Alexandru Vornicu a fost ales primar în noiembrie 2019. În 2023, a obținut un nou mandat candidând pe listele PAS.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: