primeleștiri.md

Rosselhoznadzor renunță la restricțiile privind importul de fructe cu semințe și sâmburi din Moldova

Instituția care monitorizează calitatea produselor alimentare în Federația Rusă, Rosselhoznadzor, a anunțat că anulează restricțiile anunțate anterior și aprobă importul unor produse din mai multe țări, inclusiv Republica Moldova. Mai exact, este permis importul de fructe cu semințe și sâmburi din țara noastră.

Potrivit Rosselhoznadzor, este permis, din 5 martie, importul de:

– pere din Bosnia și Herțegovina;

– fruncte cu sâmburi și nuci din China;

– fructe cu semințe și sâmburi din Moldova și Serbia;

– cartofi din Bangladesh;

– mere din Azerbaidjan.

Vă așteptăm și pe canalul nostru de Telegram.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

De la Aeroport spre centrul Chișinăului – cu trenul? Autoritățile planifică construcția unei linii feroviare de €8,5 mln

Aeroportul Internațional Chișinău va fi conectat cu centrul orașului printr-o linie de cale ferată. Despre acest proiect a vorbit ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea, în cadrul emisiunii „Есть вопросы” cu Nicolai Paholnițchi.

„Vrem să conectăm calea ferată la aeroport și să punem în circulație trenuri care să transporte pasagerii de la aeroport în centrul Chișinăului și invers”, a declarat Bolea.

El a adăugat că din Chișinău există deja un segment feroviar în direcția Sîngera (aeroportul se află între Chișinău și Sîngera). „Am inclus deja acest proiect în planul de dezvoltare. Lucrăm acum la lansarea unei licitații pentru servicii de proiectare”, a precizat ministrul.

Potrivit ministrului, costul estimativ al proiectului este de aproximativ 8,5 milioane de euro.

În prezent, de la Aeroportul Chișinău spre centrul orașului se poate ajunge doar cu troleibuzul sau cu taxiul.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: