Ion Ceban/Facebook

Rute redirecționate și regim de lucru special: Cum va circula transportul public din Chișinău, de Revelion

Transportul public municipal, care traversează Piața Marii Adunări Naționale (PMAN), va circula pe 31 decembrie, când în centrul capitalei vor avea loc manifestări cultural-artistice consacrate Revelionului, conform unui regim special. Anunțul a fost făcut de Primăria Chișinău, pe 29 decembrie.

Astfel, începând cu 31 decembrie, ora 14:00 și până pe 1 ianuarie, ora 07:00, circulația transportului public va fi sistată pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, în perimetrul str. Mitropolit G. Bănulescu – Bodoni – str. A. Pușkin. Astfel, troleibuzele și autobuzele care traversează Piața Marii Adunări Naționale vor fi redirecționate pe străzile adiacente.

Primăria Chișinău informează, totodată, că în noaptea dintre ani, rutele de troleibuz: nr. 8, nr. 10, nr. 12, nr. 22 și nr. 25, dar și liniile de autobuz nr. 5, nr. 9, nr. 26, vor activa până la ora 01:00.

De asemenea, mai multe rute suburbane de autobuz vor efectua curse suplimentare, pentru a asigura deplasarea spre domiciliu a participanților la concertul de Revelion din PMAN. Este vorba de autobuzele care circulă pe rutele nr. 4, nr. 6, nr. 14, nr. 15, nr. 24, nr. 33, nr. 38, nr. 39, nr. 44, nr. 46 și nr. 47.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Primăria Municipiului Deva/foto simbol

Încă un lot de lapte praf pentru bebeluși – retras de pe piața din Moldova (FOTO)

În Republica Moldova este retras de pe piață încă un lot de lapte praf din produsele NAN. Informația a fost comunicată pe 4 februarie, de Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA), care a cerut persoanelor care au achiziționat produsul să nu îl ofere copiilor spre consum. Potrivit instituției, situația este cauzată de o problemă de neconformitate a unui ingredient provenit de la un furnizor extern, utilizat în rețeta acestui lot. Menționăm că, în ultimele săptămâni, ANSA a anunțat retragerea de pe piață a mai multor loturi din aceste produse.

Reprezentanții ANSA au anunțat că, drept „măsură de precauție și în strânsă colaborare cu autoritățile locale, Nestlé România adaugă încă un lot pe lista loturilor de formulă de lapte praf NAN 1 OPTIPRO 800g, vizate de rechemarea de la consumatori, inițiată la data de 06.01.2026”. „Situația este cauzată de o problemă de neconformitate a unui ingredient provenit de la un furnizor extern, ingredient folosit în rețeta acestui lot”, a precizat agenția.

Instituția a cerut persoanelor care au achiziționat produsul să nu îl ofere copiilor spre consum. „Cumpărătorii sunt rugați să returneze produsele din aceste loturi, direct la magazinele Kaufland de unde le-au achiziționat, pentru a primi contravaloarea acestora”, a precizat agenția.

Lotul vizat are data limită de consum 31 decembrie 2027. Este vorba de lotul cu numărul 53410346AE.

ansa.gov.md

Amintim că și pe 27 ianuarie, ANSA a anunțat retragerea unui lot de lapte praf. Era vorba de NAN 1 Comfortis 800g, cu data limită de consum 30 noiembrie 2027. Pe 12 ianuarie, instituția anunța retragerea a șase loturi din produsele NAN. Înainte de aceasta, pe 6 ianuarie, ANSA anunța retragerea a 19 loturi din aceste produse. Atunci, instituția menționa că „decizia a fost luată în urma identificării unei neconformități la un ingredient provenit de la un furnizor extern utilizat în procesul de fabricație, care ar putea conduce la posibila prezență a cereulidei (toxina emetică termostabilă produsă de anumite tulpini ale bacteriei Bacillus cereus, rezistentă la tratament termic și responsabilă de apariția rapidă a simptomelor de toxiinfecție alimentară, precum greață, vărsături, etc)”.

În luna ianuarie, Hotnews nota că anchetatorii francezi analizează decesele a doi sugari care consumaseră formule de lapte praf pentru bebeluși. Unul dintre bebeluși, care a murit în orașul Pessac, din sud-vestul Franței, fusese hrănit cu lapte praf Guigoz, produs de grupul elvețian Nestlé. Ministerul Sănătății din Franța preciza că nu există dovezi care să indice o legătură între decese și formulele de lapte pentru sugari. Între timp, Nestlé și grupul francez privat Lactalis au retras de pe piață mai multe loturi de lapte praf pentru sugari vândute în Franța.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: