noi.md/imagine simbol

Saharna: Un tânăr s-a prăbușit în gol de pe o stâncă de la 30 metri

Un tânăr a căzut de pe o stâncă de la o înălțime de circa 30 de metri. Cazul a avut loc în seara de 23 iunie, pe teritoriul mănăstirii Saharna din Rezina. Victima a fost transportată la Spitalul raional Rezina, iar ulterior – la Rîbnița, regiunea transnistreană. 

Purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului de Poliție Rezina, Elena Băetrău, a confirmat pentru NM că, în seara de 23 iunie, oamenii legii au fost sesizați că o persoană a căzut de la înălțime, de pe o stâncă.

La fața locului s-a stabilit că un tânăr de 26 de ani, în timp ce cobora de pe o stâncă de pe teritoriul mănăstirii Saharna, îndreptându-se spre ieșire, din neatenție a alunecat și a căzut în gol, de la o înălțime de aproximativ 30 metri.

Acesta a fost preluat de un echipaj medical și transportat la Spitalul raional Rezina, pentru acordarea ajutorului medical.

Oamenii legii învestighează cazul pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului dat.

Contactați de NM, reprezentanții Spitalului raional Rezina au precizat că pacientul a fost transferat la Rîbnița cu o ambulanță din stânga Nistrului.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

curentul.md

Un nou partid în Moldova? Fost vicepreședinte al PLDM: „Este o idee mai veche. Acum am decis să o materializăm”

Fostul vicepreședinte al Partidului Liberal Democrat din Moldova (PLDM), Iulian David, a anunțat că lucrează la un proiect politic. El a declarat că, împreună cu un grup de persoane, va pune bazele unui nou partid, „Dreptatea Națională”, care, potrivit afirmațiilor sale, va avea drept scop apărarea intereselor cetățenilor Republicii Moldova.

Iulian David a scris pe o rețea de socializare că lucrează de ceva timp, împreună cu un grup de prieteni, la un proiect de partid politic.

„Am stabilit deja mai multe priorități, direcții și programe. Este o idee mai veche, dar acum am decis să o materializăm. (…) Am discutat ani de zile cu mai mulți oameni din diverse partide și din diferite funcții publice. Concluzia? Singura soluție corectă este să construim ceva nou. De aceea, vom pune bazele unui partid nou – Dreptatea Națională. Fără lozinci populiste. Fără „pro” sau „contra” cuiva. Doar respect pentru cadrul legal. Strict – apărarea intereselor cetățenilor Republicii Moldova. Fiecare acțiune ulterioară va fi măsurată după un criteriu simplu: Ajută sau nu la îmbunătățirea vieții oamenilor din Republica Moldova?”, a adăugat acesta.

Iulian David a fost membru al PLDM din 2007. În martie 2019, a fost numit vicepreședinte al partidului. În august 2021, a devenit președinte interimar al PLDM. Iulian David a menționat pe o rețea de socializare că a făcut parte din PLDM până în august 2025. Actualmente, PLDM este condus de fostul premier Vladimir Filat, care a revenit la conducerea partidului în iulie 2023.

În prezent, în Republica Moldova sunt înregistrate oficial 66 de partide politice.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: