Salariu de până la 49 de mii de lei. Topul celor mai bine plătite locuri de muncă vacante din R. Moldova

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) informează persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă despre cele mai plătite locuri de muncă vacante pe piața muncii, conform declarațiilor agenților economici. Astfel, cel mai plătit loc de muncă vacant (45-49 mii lei) declarat la ANOFM de către compania cu capital străin KPMG Moldova SRL este pentru poziția de inginer-manager responsabil de gestionarea accidentelor de securitate cibernetică.

Clasamentul celor mai plătite locuri de muncă vacante (40-45 mii lei) continuă cu poziția de șef secție economico-financiară la compania Verum Management SRL care își desfășoară activitatea în municipiul Chișinău. Candidatul perfect ar trebui să aibă studii economice și experiență de muncă.

25 mii lei se vor oferi pentru un agronom care va activa la Sorforjar SRL din raionul Florești. Candidatul trebuie să dețină experiență minimă și permis auto.

Lista celor mai plătite joburi este continuată cu funcțiile vacante de consultant la Asconi SRL, mecanic auto la Dromas-Cons SRL, specialist în testarea aplicațiilor software la Isight Partners SRL și sudor la Mallconsbuilding SRL. Pentru persoanele care doresc să ocupe aceste locuri de muncă sunt informate că salariul este de maxim 20 mii lei. Locurile de muncă sunt în municipiul Chișinău și raionul Ialoveni.

Cu câte 14-19 mii lei lunar vor fi remunerați doi medici specialiști care se vor angaja și vor activa la Spitalul Clinic Militar Central din municipiul Chișinău. La fel, 15-18 mii lei vor fi oferiți unui medic ftiziopulmonolog din raionul Cantemir.

Un salariu de 15-18 mii lei se oferă pentru viitorul director al Companiei Trox BR SRL din raionul Briceni. La fel, compania este în căutare de șef schimb, controlor calitate, tehnolog și cusător pentru care salariul minim va fi de 4000 lei lunar.

Locurile de muncă disponibile pot fi accesate atât de femei, cât și de bărbați. Doritorii sunt îndemnați să acceseze Topul celor mai bine plătite locuri de muncă vacante înregistrate în baza de date a ANOFM, conform declarațiilor agenților economici.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

tegrk.ru

Prețurile la carburanți în Moldova, mai mari din cauza sancțiunilor SUA împotriva Lukoil? Explicațiile ANRE

Piața regională a carburanților a reacționat imediat la anunțul sancțiunilor SUA împotriva Rosneft și Lukoil, iar prețurile au început să crească gradual și în Republica Moldova, care este dependentă 100% de importurile din afară.. Explicația a fost oferită de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică, care monitorizează zilnic evoluțiile stocurilor și prețurilor internaționale. Creșterea a fost mai pronunțată în cazul motorinei, din cauza cererii ridicate pe piața europeană, mai explică instituția.

În regiunea comercială din care face parte Republica Moldova, atenția se concentrează asupra evoluției activelor Lukoil, companie cu o prezență semnificativă în rețelele de stații de alimentare și care deține două rafinării importante în Bulgaria și România.

„ANRE analizează zilnic informațiile referitoare la aceste active și evoluțiile stocurilor de combustibil importate. Totuși, lipsa unor decizii finale privind soluțiile adoptate în statele din vecinătate generează în continuare o incertitudine care amplifică temerile traderilor de produse petroliere, fapt reflectat în nivelul cotațiilor Platts, indicatorul de referință utilizat de ANRE la stabilirea prețurilor finale pentru consumatorii din Republica Moldova”, se arată în comunicatul instituției.

Potrivit ANRE, pentru perioada 15–17 noiembrie 2025, prețurile maximale pentru principalele produse petroliere standard sunt: 23,22 lei/litru pentru benzina COR 95 (+0,05 lei) și 20,92 lei/litru pentru motorina standard (+0,03 lei).

În prezent, Aeroportul Internațional Chișinău „Eugen Doga” poartă discuții directe cu furnizorii de combustibil pentru aviație pentru a asigura continuitatea zborurilor în contextul sancțiunilor impuse de SUA companiei Lukoil – singura care alimentează în prezent aeroportul cu kerosen, potrivit deputatului PAS, Radu Marian. Acesta a precizat că în momentul de față, compania de stat care administrează aeroportul planifică să preia aceste operațiuni în următoarele zile.

***

Amintim că directorul Aeroportului Internațional Chișinău, Sergiu Spoaială, a declarat, recent, că autoritățile examinează mai multe scenarii pentru a evita orice disfuncționalitate în activitatea aeroportului. Potrivit acestuia, sunt implicate și alte entități ale statului, astfel încât zborurile să nu fie afectate. Spoială a precizat că discuțiile decurg bine, iar un răspuns concret ar putea fi anunțat mâine. El a confirmat că aeroportul a făcut deja o ofertă către compania care asigură furnizarea de combustibil, iar negocierile decurg „foarte bine”.

Reamintim că Statele Unite ale Americii au inclus, pe 22 octombrie, pe lista lor neagră de sancțiuni, două dintre cele mai mari companii petroliere ruse – Rosneft și Lukoil – precum și aproximativ 50 de filiale ale acestora. Ministrul de finanțe al SUA, Scott Bessent, a declarat că cele două companii „finanțează mașinăria de război a Kremlinului”. Sancțiuni similare împotriva celor două companii petroliere ruse au fost introduse cu o săptămână mai devreme și de către Marea Britanie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: