Andrei Mardari / NewsMaker

„Salut, ce mai faci?”: Alaiba susține că escrocii i-au clonat profilul de Facebook și trimit mesaje false cetățenilor

Ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Dumitru Alaiba, susține că escrocii i-au clonat contul de Facebook și trimit mesaje cetățenilor, în care se promovează un așa zis program de tranzacționare valutară și criptomonetară. Oficialul atenționează că mesajele sunt false, transmise cu scopul de a promova „acțiuni dubioase”.  

„Mai mulți cititori ne-au raportat că de pe o pagină clonă de pe rețelele de socializare circulă un mesaj din numele meu, în care se promovează un așa zis program de tranzacționare valutară și criptomonetară. Vă atenționez că acest mesaj este FALS! Astfel de mesaje nu sunt glume, ci transmise deliberat cu rea intenție, cu scopul de a înșela oameni de bună credință”, a scris ministrul pe contul său de Facebook.

Dumitru Alaiba a condamnat „cu fermitate” acțiunile escrocilor și a îndemnat cetățenii să raporteze pagina-profilul respectiv, dacă primesc sau au primit mesajul.

„Falsurile și dezinformarea trebuie contracarată! Rog să distribuiți informația, ca să ajungă la cât mai mulți!”, și-a îndemnat oficialul urmăritorii.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Când trecem la ora de iarnă în 2025? Vom dormi mai mult cu o oră

Republica Moldova va trece la ora de iarnă în noaptea de 25 spre 26 octombrie 2025, în ultimul weekend al lunii octombrie. Astfel, în noaptea de sâmbătă spre duminică, ceasurile vor fi date cu o oră înapoi.

În Republica Moldova, schimbarea orei are loc de două ori pe an: în ultima duminică din martie se trece la ora de vară, iar în ultima duminică din octombrie – la ora de iarnă.

Trecerea la ora de iarnă înseamnă că vom dormi mai mult cu o oră, pentru că ceasul este dat înapoi. Astfel, ora 4:00 a dimineții va deveni ora 3:00.

Republica Moldova a trecut la ora de vară, în 2025, în noaptea de 29 spre 30 martie, când ora 03:00 a devenit ora 04:00.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: