zdg.md

Sancțiuni de 130 mii de lei pentru două companii din Găgăuzia, care au retransmis neautorizat programe rusești

Consiliul Audiovizualului (CA) a aplicat sancțiuni de 130.000 de lei pentru două companii care au retransmis ilegal programe din Federația Rusă în municipiul Comrat și satul Chirsova. Sancțiunile au fost impuse în urma verificărilor efectuate între 27 și 31 martie 2025, care au demonstrat retransmisiuni neautorizate de servicii media audiovizuale.

Potrivit CA, este vorba despre companiile „ILK HALK TELEVIZIONU” SRL și „Oguzsatlink” SRL.

În municipiul Comrat, compania „ILK HALK TELEVIZIONU” SRL a transmis ilegal 35 de servicii media audiovizuale, fără autorizație. Un abonat a prezentat dovezi de plată pentru serviciile companiei, confirmând utilizarea acestora. La 27 martie 2025, analiza înregistrărilor video a arătat retransmisiunea canalelor „РБК”, „ТВ 3” și „Победа”, care conțineau conținut informativ-analitic și militar, ceea ce contravine reglementărilor. Compania fusese deja sancționată anterior cu amenzi de 30 000 de lei și 100 000 de lei pentru aceleași încălcări, a subliniat CA.

În satul Chirsova, compania „Oguzsatlink” SRL a fost identificată și ea pentru retransmisiunea ilegală a 35 de servicii media audiovizuale. Potrivit Consiliului, un abonat a confirmat plata pentru serviciile companiei, însă chitanța nu conținea informații clare despre furnizor. La 27 martie 2025, înregistrările video au arătat retransmisiunea canalului „РБК” cu conținut informativ-analitic, încălcând aceleași reglementări. Sediul companiei a fost inaccesibil, dar martorii au confirmat activitatea acesteia.

Consiliul Audiovizualului a precizat că ambele companii au fost sancționate pentru retransmisiunea de conținuturi interzise prin articolul 17 al Codului serviciilor media audiovizuale. „În plus, comportamentul lor de evitare a corespondenței și refuzul accesului în sediu sugerează intenția de a eluda controlul”, a subliniat CA.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Maia Sandu

Maia Sandu explică: de ce a fost nevoie ca centrul de combatere a dezinformării să treacă în subordinea sa

Preluarea Centrului pentru contracararea dezinformării de către Președinție este o măsură necesară în actualul context de securitate, dominat de atacuri hibride și campanii de propagandă, susține președinta Maia Sandu. Șefa statului a reiterat, în cadrul emisiunii „În profunzime” de la ProTV, că instituția își păstrează atribuțiile, iar controlul parlamentar va fi menținut. Totuși, spune Sandu, este nevoie de un mecanism care să permită intervenții rapide și eficiente în gestionarea riscurilor.

„În acest nou context de securitate, e nevoie să avem instrumente mai rapide, mai eficiente, pentru că avem obligația principală să protejăm cetățenii, să protejăm securitatea, să protejăm suveranitatea”, a declarat Sandu.

Președinta Maia Sandu a declarat că este mulțumită de activitatea Centrului, o instituție creată la inițiativa sa. Ea a recunoscut că începutul a fost dificil, întrucât activitatea acestuia a pornit de la zero, iar echipa a avut nevoie de timp pentru a învăța și a dezvolta metodele de lucru, inclusiv prin instruiri și sprijin din partea experților internaționali.

„Ceea ce trebuie să facă centrul și ce face centrul este să ne ajute să înțelegem care sunt liniile de atac ale propagandei Federației Ruse, ce urmărește această propagandă, cum acționează această propagandă, după care să explice diferitor grupuri, nu doar instituțiilor publice, să organizeze discuții cu diferite părți ale societății așa încât oamenii să înțeleagă. Iată, prin aceste linii de propagandă Federația Rusă încearcă să ne divizeze. Iată, a ales tema A, B, C, D. Iată cum funcționează, pentru că uneori oamenii bine intenționați pică în capcana propagandei ruse și mai departe transmit niște lucruri pe care ei nu le cred periculoase,  dar când le pui în context și explici cum funcționează această dezinformare și propagandă, oamenii înțeleg. Deci e nevoie de acest efort, o să dureze, dar am început un efort de educarea societății cum să se protejeze de propagandă și de dezinformare”, a mai declarat șefa statului.

Pe 13 iunie, Parlamentul a votat în prima lectură pentru trecerea Centrului responsabil de contracararea dezinformării în subordinea Președinției, în ciuda criticilor venite din partea opoziției.

Potrivit proiectului, instituția își va concentra activitatea pe prevenirea dezinformării, educarea publicului și reducerea impactului informațiilor false. Directorul Centrului va fi numit de Președinte și va deveni membru din oficiu al Consiliului Suprem de Securitate. Proiectul mai prevede formarea unui nou Consiliu consultativ, cu rol consultativ, alcătuit din specialiști, oficiali și reprezentanți ai societății civile.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: