Sandu l-a felicitat pe președintele ales al Poloniei: „Moldova așteaptă cu interes să continue cooperarea”

Președinta Maia Sandu i-a transmis pe 2 iunie un mesaj de felicitare lui Karol Nawrocki pentru victoria sa în alegerile prezidențiale din Polonia. Șefa statului a menționat că țara noastră este interesată de continuare colaborării moldo-poloneze.

Felicitări lui Karol Nawrocki pentru câștigarea alegerilor prezidențiale din Polonia. Moldova așteaptă cu interes să continue cooperarea cu Polonia și să lucrăm împreună pentru consolidarea relațiilor bilaterale și avansarea parcursului european al Moldovei”, a scris Maia Sandu pe platforma X.

Amintim că, în urma alegerilor pentru funcția de președinte al Poloniei din 1 iunie, Karol Nawrocki, candidatului național-conservator de opoziție „Lege și Justiție”, a câștigat cursa electorală, acumulând 50,89% din voturi. Contracandidatul său, primarul Varșoviei și pretendentul coaliției guvernamentale liberale „Coaliția Civică”, Rafal Trzaskowski, a obținut 49,11% din sufragii.

Karol Nawrocki, în vârstă de 42 de ani, este istoric specializat în rezistența anticomunistă din Polonia. În 2021, a devenit președintele Institutului Memoriei Naționale. În Rusia, a fost inclus pe lista persoanelor căutate din cauza implicării sale în demolarea monumentelor Armatei Roșii de pe teritoriul Poloniei.

Înainte de turul al doilea, Nawrocki s-a pronunțat împotriva invitării Ucrainei, care se confruntă cu invazia rusă, în NATO. De asemenea, el a promis că, dacă va câștiga alegerile, nu va trimite soldați polonezi în Ucraina, nici măcar la solicitarea președintelui SUA, Donald Trump. În același timp, Nawrocki a subliniat că Polonia trebuie să devină „forța principală în reconstrucția Ucrainei” după încheierea războiului.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

mfa.gov.md

Mihai Popșoi și un grup de diplomați străini au fost la cules cireșe. Eveniment de consolidare a relațiilor comerciale

Ministrul Afacerilor Externe, Mihai Popșoi, împreună cu un grup de diplomați acreditați la Chișinău și producători locali, a fost la cules cireșe în satul Ustia, pe 27 iunie. S-a întâmplat în cadrul evenimentului „Recolta de cireșe a diplomaților”, care se află la prima ediție și a fost organizat de Ministerul Afacerilor Externe (MAE) și Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare, cu sprijinul companiei Staragro Group și al Asociației Moldova Fruct.

Potrivit unui comunicat al MAE, evenimentul are drept scop consolidarea relațiilor comerciale și evidențierea calității cireșelor moldovenești.

Programul evenimentului a inclus activități precum culesul cireșelor, vizite la instalațiile de sortare și ambalare, precum și degustări de bucate tradiționale și vinuri autohtone.

Ministrul de Externe, Mihai Popșoi, a subliniat că această inițiativă marchează o premieră simbolică și se înscrie în seria acțiunilor strategice organizate de MAE și misiunile diplomatice ale Republicii Moldova pentru a susține promovarea produselor agroalimentare autohtone pe piețele internaționale.

„Prin astfel de inițiative, ne propunem nu doar să punem în valoare potențialul agricol al Republicii Moldova, ci și să consolidăm punțile comerciale cu partenerii noștri externi. Cireșele moldovenești sunt mai mult decât un produs, ele sunt o poveste de succes care merită spusă și gustată în întreaga lume”, a declarat diplomatul.

Oficialul a evidențiat importanța colaborării interinstituționale în promovarea exporturilor agricole și și-a exprimat speranța că astfel de inițiative vor fi extinse și în alte regiuni ale țării, incluzând și alte sectoare ale economiei naționale.

mfa.gov.md
mfa.gov.md
mfa.gov.md
mfa.gov.md
mfa.gov.md
mfa.gov.md
mfa.gov.md

În anul 2024, Republica Moldova a exportat aproximativ 14 000 de tone de cireșe către 15 țări. Potrivit autorităților, volumul exporturilor, împreună cu numărul piețelor de desfacere, este preconizat să crească în anii următori, ca urmare a investițiilor substanțiale realizate în acest sector strategic.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: