După demiterea guvernului, Maia Sandu și Andrei Năstase s-au alăturat protestatarilor din fața legislativului. Aceștia sunt însoțiți și de alți membri ai PAS și PPDA.
https://www.facebook.com/newsmakermd/videos/625774787960659/
După demiterea guvernului, Maia Sandu și Andrei Năstase s-au alăturat protestatarilor din fața legislativului. Aceștia sunt însoțiți și de alți membri ai PAS și PPDA.
https://www.facebook.com/newsmakermd/videos/625774787960659/
Primarul Chișinăului, Ion Ceban, îi propune pe Olesea Pșenițchi și Victor Pruteanu la funcțiile de viceprimari. Edilul a înaintat candidaturile Consiliului Municipal Chișinău la ședința extraordinară din 21 noiembrie.
Olesea Pșenițchi și Victor Pruteanu sunt membri ai Mișcării Naționale Alternative – formațiune condusă de Ceban. Pruteanu este consilier în Cabinetul primarului capitalei, în timp ce Pșenițchi este șefa Direcției generale Finanțe.
Candidatura lui Victor Pruteanu a atras replici din partea consilierului PAS Dumitru Ivanov. „Am văzut la emisiuni că el se prezintă ca responsabil de juridic și acum aflăm că e responsabil de social, pentru ca să-l propuneți viceprimar responsabil de educație”, a spus el.
„Soldat universal”, a adăugat, în replică, președinta fracțiunii PAS, Zinaida Popa.
Într-un final, subiectele privind numirile celor doi candidați au fost introduse în ordine de zi Consiliului Municipal Chișinău cu 28 de voturi. Consilierii nu au ajuns, încă, la examinarea acestor proiecte.
Precizăm că Pruteanu și Pșenițchi sunt propuși viceprimari în locul Olgăi Ursu și Angelei Cutasevici, care au renunțat la funcții în favoarea mandatelor de deputat pe care le-au obținut în urma alegerilor parlamentare din septembrie.