Agenția Națională pentru Sănătate Publică (ANSP) a anunțat că, de la începutul anului curent, au fost înregistrate și confirmate șapte cazuri de rujeolă. Toate persoanele care s-au îmbolnăvit au fost nevaccinate.
Șase cazuri au fost înregistrate în Chișinău și un caz în Cimișlia. Toate cazurile au fost de import – din România și Ucraina.
Potrivit datelor ANSP, anul trecut, în țara noastră au fost înregistrate 216 cazuri de rujeolă. Cele mai multe au fost confirmate în Chișinău – 82, Sângerei – 57, Strășeni – 45, Bălți – opt, Dondușeni – patru, Ialoveni – trei, Călărași, Drochia, Râșcani și Vulcănești – câte două cazuri și în Anenii Noi, Edineț, Fălești, Glodeni, Orhei, Dubăsari, Stefan Voda, Ungheni, Ceadâr Lunga – câte un caz. Peste 90% din cazurile de rujeolă înregistrate au fost la copii nevaccinați.
Specialiștii reiterează că în Republica Moldova vaccinarea împotriva rujeolei se efectuează gratuit, la vârstele de 12 luni, 6-7 ani și 15-16 ani. Vaccinarea se efectuează gratuit, cu trei doze de vaccin.
Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.
Vreți să susțineți ceea ce facem?
Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.
Susțineți NewsMaker!