TV8

Scandal între un ex-consilier PAS și un actual consilier PAS la Durlești: unul acuză mită, altul șantaj

Consilierul din Durlești, Tudor Bucșan, care în mai 2026 a părăsit PAS, a anunțat că a depus un denunț la Centrul Național Anticorupție (CNA) împotriva lui Oleg Popșoi, consilier și președinte al fracțiunii PAS Durlești. În denunț, Bucșan susține că are „bănuieli rezonabile” că Popșoi ar fi primit mită pentru aprobarea de către consilieri a unui Plan Urbanistic Zonal. El mai afirmă că, după vot, ar fi fost oferite sume de bani unor consilieri drept „mulțumire”, inclusiv că și el ar fi primit bani. Popșoi califică drept „mincinoase” declarațiile lui Bucșan și susține, la rândul său, că acum o lună ar fi fost șantajat de acesta, solicitându-i-se inclusiv să părăsească Consiliul Local. El a spus că a depus o plângere la poliție.

Ce a declarat Tudor Bucșan

În denunț, Bucșan a menționat că, în 2024, a fost votată o decizie referitoare la aprobarea Planului Urbanistic Zonal (PUZ) aferent unor imobile din str. Tudor Vladimirescu, mun. Chișinău, iar votul a fost secret, potrivit consilierului, la inițiativa lui Oleg Popșoi. Consilierul a precizat că decizia referitoare la aprobarea PUZ a fost corelată cu o hotărâre irevocabilă a Curții Supreme de Justiție.

După vot, a adăugat Bucșan, Popșoi ar fi remis bani unor consilieri drept „mulțumire” pentru modul în care au votat. Bucșan a spus că a primit 2000 de dolari în legătură cu votul exprimat. „Precizez că am votat în conformitate cu legea și că nu am cheltuit această sumă: am păstrat-o integral până în prezent. Prin prezenta o pun la dispoziția organelor de urmărire penală și solicit ridicarea ei în calitate de mijloc material de probă”, se mai arată în denunț.

În același denunț, Bucșan a menționat că are „bănuieli rezonabile că Oleg Popșoi ar fi pretins și/sau primit foloase necuvenite (mită) în sumă estimată de peste 200.000 euro” în legătură cu adoptarea deciziei. Astfel, Bucșan a solicitat efectuarea unor verificări și inițierea urmăririi penale.

Reacția lui Oleg Popșoi

Oleg Popșoi a calificat drept „mincinoase” declarațiile lui Tudor Bucșan. „Putem scrie acolo că eu am furat miliardul din țară”, a reacționat consilierul la denunț.

În același timp, el s-a plâns, la rândul său, că acum o lună ar fi fost șantajat de Tudor Bucșan. „Îmi cerea să părăsesc Consiliul Local și să mă retrag din viața politică a orașului Durlești pentru ca să poată ocupa funcția de viceprimar. Mai mult, îmi cerea să îi donez bunuri în valoare de aproximativ 120.000 de euro. Este vorba despre două terenuri și cota mea parte dintr o companie, bunuri declarate oficial în declarația mea de avere”, a comunicat Popșoi, adăugând că a depus în acest sens o plângere la poliție.

„Îmi trag o singură concluzie: acest coleg își croiește calea spre politică prin minciună”, a adăugat consilierul.

În contextul informațiilor comunicate de Oleg Popșoi, NewsMaker a solicitat o reacție de la Tudor Bucșan.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

IPN

Președintele și vicepreședinții raionului Orhei, demiși. Conducerea, preluată de un reprezentant PAS

Conducerea raionului Orhei a fost demisă. Noul președinte al raionului a fost numit Valentin Uncu, reprezentant al Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS). Decizia a fost aprobată de Consiliul Raional, în cadrul ședinței extraordinare de vineri, 26 iunie, transmite NordNews.

Hotărârea privind demiterea conducerii raionului a fost adoptată cu votul a 24 de consilieri raionali. În urma votului, au fost eliberați din funcție președintele raionului, Vasile Adașan, precum și vicepreședinții Mihail Paciu, Veaceslav Căpățînă și Natalia Răilean.

Totodată, consilierii l-au ales pe Valentin Uncu, reprezentant al PAS, în funcția de președinte al raionului Orhei. Acesta a obținut susținerea a 25 de consilieri raionali.

După validarea rezultatului votului, noul președinte al raionului a mulțumit consilierilor pentru încrederea acordată și a făcut apel la colaborare, indiferent de apartenența politică.

Vă mulțumesc mult, dragi consilieri. Sper să fim o echipă unită, nu după culori politice, ci după evaluări și rezultate. Mulțumim tuturor celor care au fost implicați în activitatea acestui Consiliu”, a spus Uncu.

Fosta conducere a raionului Orhei fusese numită în funcție la sfârșitul lunii decembrie 2023. Anterior, Vasile Adașan a candidat la funcția de primar al municipiului Orhei în cadrul alegerilor locale noi organizate în luna mai.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: