Facebook/Iv Ceban

Scriitorul Spiridon Vangheli a fost internat la Spitalul Republican

Scriitorul Spiridon Vangheli a fost internat la Spitalul Republican. Informația a fost confirmată pentru NM de către Marina Zibliuc, purtătoarea de cuvânt a instituției, pe 1 martie. Aceasta a refuzat, însă, să ofere detalii despre starea de sănătate a scriitorului.

Anterior, în presă, a apărut informația că celebrul scriitor s-ar fi infectat cu COVID-19 și ar fi în stare de gravitate medie, fiind necesară folosirea măștii de oxigen.

Spiridon Vangheli s-a născut pe 14 iunie 1932 în satul Grinăuţi, judeţul Bălţi, astăzi raionul Râşcani.

Cărţile sale despre Guguţă au făcut înconjurul lumii, fiind traduse în zeci de limbi şi editate în 70 de ţări.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Grecia a trimis actele lui Plahotniuc/Rușii nu achită gazul în Transnistria?/Ajutoare pentru Ucraina

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Plahotniuc rămâne în Penitenciarul nr. 13
— Ședința CMC: lipsă de cvorum după ce socialiștii au părăsit sala
— Chiveri, în vizită în satele din Zona de Securitate: situația este sub control
— Încă un accident feroviar în Spania, în doar o săptămână
— Moldova pregătește ajutor umanitar pentru Ucraina
— Cine plătește pentru gazul din regiunea transnistreană? Răspunsul Moldovagaz
— Ambasadoarea UE în Moldova pleacă în prima sa vizită în Găgăuzia
— Alegerile pentru Adunarea Populară a Găgăuziei, programate în martie, anulate
— Erori în acte: „URSS” sau „Rusia” în loc de Moldova
— Două partide riscă să fie dizolvate
— Procuror condamnat la cinci ani de închisoare
— Permisele moldovenești, recunoscute în Franța
— Verificări în stațiile PECO, după plângerile șoferilor
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri. 


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: