Imagine simbol

Scrisorile către Moș Crăciun: Poșta Moldovei lansează tradiția anuală pentru copii (VIDEO)

Poșta Moldovei lansează campania de iarnă „Poșta lui Moș Crăciun”. Proiectul, devenit deja o tradiție, aduce bucurie în sufletele copiilor și îi invită să-și împărtășească dorințele și gândurile bune prin scrisori adresate Moșului.

Participarea este simplă și gratuită. Copiii pot trimite scrisori adresate „Pentru Moș Crăciun”, fără a lipi timbre pe plicuri. Acestea pot fi depuse fie în lădițele poștale, fie la oricare oficiu poștal din țară. Echipa Poștei Moldovei se va asigura că toate mesajele vor ajunge la timp la destinație, astfel încât Moș Crăciun să le poată citi și răspunde fiecărei dorințe.

„Fiecare scrisoare are o magie specială, iar Moș Crăciun le așteaptă cu nerăbdare”, transmit organizatorii.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

TV8

Secretara de stat de la Agricultură, în arest preventiv până la 1 august. Va sta în Penitenciarul nr. 13

Tatiana Nistorică, secretara de stat vizată de perchezițiile Centrului Național Anticorupție (CNA) la Ministerul Agriculturii, va fi plasată în arest preventiv pentru 30 de zile în Penitenciarul nr. 13 din Chișinău. Decizia a fost pronunțată pe 4 iulie de magistrații Judecătoriei Chișinău, sediul Ciocana, notează ProTV Chișinău.

Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, a admis demersul procurorului și a dispus plasarea Tatianei Nistorică în arest preventiv pentru 30 de zile, până la 1 august 2026. Măsura urmează să fie executată în Penitenciarul nr. 13 din Chișinău.

Potrivit sursei citate, Tatiana Nistorică nu a fost adusă în fața instanței din motive de sănătate.

În schimb, în fața judecătorilor a fost escortat reprezentantul agentului economic vizat în aceeași cauză penală de corupție. Instanța a dispus plasarea acestuia în arest preventiv pentru 20 de zile.

***

Tatiana Nistorică, a fost reținută pe 2 iulie, împreună cu reprezentantul unui agent economic, într-o cauză penală pornită pe fapte de corupție. În aceeași zi, Centrul Național Anticorupție (CNA) și procurorii anticorupție au efectuat percheziții în biroul de serviciu al secretarului de stat și la alte adrese. Potrivit CNA, reprezentantul agentului economic i-ar fi transmis bani secretarului de stat pentru a influența persoane din cadrul Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor, în vederea reluării permisiunii de import al furajelor pentru păsări și animale din Ucraina. Anterior, această procedură fusese suspendată de ANSA.

Tot pe 2 iulie, ministra Agriculturii, Ludmila Catlabuga, a anunțat că va iniția procedura de demitere a secretarului de stat.

Tatiana Nistorică a fost numită în funcție pe 11 februarie 2026. Ea a fost responsabilă de politicile din zootehnie, sănătatea și bunăstarea animalelor, precum și de siguranța alimentelor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: