irishtimes.com

Secretarul de presă al vicepreședintelui Mike Pence a fost testat pozitiv la COVID-19

Secretarul de presă al vicepreședintelui american, Mike Pence, a fost testat pozitiv la COVID-19 la o zi după ce un alt membru al personalului de la Casa Albă a fost diagnosticat cu coronavirus, transmite BBC.

Sursa citată notează că Casa Albă a început să-i testeze zilnic pe Mike Pence și Donald Trump și ia „toate măsurile de precauție pentru protejarea președintelui”.

Menționăm că SUA este cea mai afectată țară de coronavirus, fiind înregistrate peste 1,3 milioane de cazuri de COVID-19, dintre care 223 749 s-au tratat, iar 78 616 au decedat.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Alegătorii din Moldova pot afla online ce partid li se potrivește: a fost lansată „Busola Electorală”

În Republica Moldova a fost lansată aplicația „Busola Electorală”. Potrivit autorilor proiectului, aplicația îi va ajuta pe alegători să înțeleagă mai bine oferta politică actuală.

„Busola Electorală” compară opiniile personale ale alegătorului cu programele și valorile concurenților electorali înscriși în cursa electorală. Potrivit autorilor proiectului, scopul principal al platformei este de a sprijini alegătorii să ia decizii informate.

Cum funcționează „Busola Electorală”?

Aplicația este accesibilă tuturor, inclusiv tinerilor, cetățenilor din diasporă și celor nehotărâți. „Busola Electorală” este disponibilă gratuit online, pe www.busolamea.md, până la alegerile din 28 septembrie 2025.

„Busola Electorală” se bazează pe un chestionar online cu 35 de întrebări despre economie, educație, sănătate, politică externă, drepturile omului și mediu. În câteva minute, utilizatorii primesc o hartă politică personalizată care arată cât de apropiate sunt convingerile lor de pozițiile concurenților electorali.

În baza de date a platformei nu există candidați independenți, doar partidele și blocurile care au obținut cel puțin 1% din voturi la alegerile prezidențiale din 2024, cel puțin 3% la alegerile locale din 2023 și cel puțin 2% în medie la ultimele trei sondaje.

Autorii proiectului susțin că „Busola Electorală” garantează confidențialitatea răspunsurilor.

Cine a implementat proiectul?

„Busola Electorală” este implementată de un consorțiu de fundații politice germane – Friedrich-Ebert-Stiftung, Konrad-Adenauer-Stiftung, Friedrich-Naumann-Stiftung, Heinrich-Böll-Stiftung, Hanns-Seidel-Stiftung – împreună cu National Democratic Institute (NDI), International Republican Institute (IRI) și în parteneriat cu compania olandeză Kieskompas BV, furnizor specializat în dezvoltarea de aplicații de consiliere electorală.

„Este un instrument neutru care ajută cetățenii moldoveni să ia o decizie. (…) Busola arată nivelul tău de acord sau dezacord cu programele partidelor politice și te ajută să afli de ce un partid politic are o poziție sau alta”, a comunicat Felix Hett, reprezentant Friedrich-Ebert-Stiftung în Ucraina și Republica Moldova.

Potrivit Anei Mihailov, directoare Friedrich-Ebert-Stiftung Moldova, „Busola Electorală este cunoscută la nivel global, fiind implementată în peste 50 de țări”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: