Андрей Мардарь / NewsMaker

Șefa CA: Corneliu Furculiță a înregistrat pe numele soției două posturi de televiziune

Posturile de televiziune NTV Moldova și TNT Exclusiv TV aparțin acum soției deputatului socialist Corneliu Furculiță, Ludmila. Informația a fost confirmată pentru NM de către șefa Consiliului Audiovizualului, Liliana Vițu, într-un interviu. 

Corneliu Furculița a rescris pe numele soției sale, Ludmila Furculiță, activele [NTV-Moldova și TNT Exclusiv TV]. Înseamnă asta că el nu este beneficiarul final?”, a menționat Vițu.

Interviul integral îl puteți citi AICI.

Menționăm că ambele posturi de televiziune sunt deținute de compania Exclusiv Media, fondatoarea căreia este compania Poliactiv. Proprietarul acesteia este Ludmila Furculiță.

În afară de cele două posturi TV, Exclusiv Media deține ziarele „Aif în Moldova”, „Komsomolskaya Pravada în Moldova” și sale house-ul Exclusive Sales House.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Getty Images

SUA: Peste 1 400 de zboruri au fost anulate pe fondul blocajului guvernamental

Companiile aeriene au anulat, pe 8 noiembrie, peste 1 400 de zboruri în SUA și au reținut alte aproximativ 6 000. Informația a fost raportată de BBC, care face trimitere la datele serviciului FlightAware. Restricțiile au început după ce autoritățile au cerut reducerea numărului de curse avia pe durata blocajului (shutdown) guvernamental.

Administrația Federală a Aviației a redus volumul zborurilor cu aproximativ 10% în 40 dintre cele mai mari aeroporturi ale țării. Controlorii de trafic aerian continuă să lucreze fără salariu și se plâng de oboseală.

Cele mai afectate aeroporturi sunt cele din New York, Charlotte și Chicago. Zborurile care au sosit la New York au înregistrat întârzieri de până la patru ore, iar decolările a fost amânate cu aproximativ o oră și jumătate.

Secretarul american al Transporturilor, Sean Duffy, a comunicat că avioanelor private li s-a interzis temporar folosirea aeroporturilor aglomerate, pentru a reduce sarcina controlorilor și a acorda prioritate zborurilor comerciale.

Am redus zborurile private pe aeroporturile foarte aglomerate — în schimb, aceste avioane folosesc aeroporturi sau aerodromuri mai mici, astfel încât controlorii supraîncărcați să se poată concentra pe aviația comercială. (…) Este o măsură corectă”, a scris Duffy pe rețeaua socială X.

Pe 6 noiembrie, agenția a anunțat că reducerea numărului de zboruri se va face treptat: pornind de la 4% dintre zboruri pe 7 noiembrie, până la 6% pe 11 noiembrie, 8% pe 13 noiembrie și 10% pe 14 noiembrie.

Funcționarea aeroporturilor a fost afectată și de faptul că majoritatea celor 64 000 de angajați ai Administrației pentru Securitatea Transporturilor (TSA) nu primesc salarii în timpul blocajului guvernamental, transmite BBC.

Potrivit presei, în timpul precedentului blocaj guvernamental, din perioada președinției lui Donald Trump, în 2018, aproximativ 10% dintre angajații TSA au refuzat să vină la serviciu pentru a nu munci fără plată.

***

Blocajul Guvernului SUA a început pe 1 octombrie și durează deja de 39 de zile, fiind mai lungă întrerupere a activității guvernamentale din istoria țării. Congresul nu a reușit încă să ajungă la un acord privind bugetul, astfel că transporturile aeriene și alte servicii publice continuă să se confrunte cu perturbări.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: