nordnews.md

Șefa organizației „ȘOR” din Edineț – condamnată la 4 ani de închisoare

Fosta președintă a organizației teritoriale Edineț a ex-Partidului „ȘOR”, Svetlana Panciuc, a fost condamnată la 4 ani de închisoare pentru finanțare ilegală a formațiunii. Decizia a fost pronunțată de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, pe 3 noiembrie.

Potrivit materialelor dosarului, în perioada iulie – octombrie 2022, Panciuc a primit de la un grup criminal organizat condus de oligarhul Ilan Șor circa 4,9 milioane de lei. Banii au fost folosiți pentru organizarea protestelor, întreținerea formațiunii, „promovarea și realizarea intereselor partidului” pe scena politică din Republica Moldova și obținerea puterii în stat prin metode ilegale.

Decizia judecătorească poate fi contestată la Curtea de Apel Centru în termen de 15 zile.

Inculpata nu își recunoaște vina.

Cauza penală privind finanțarea ilegală a Partidului „ȘOR” a fost pornită în anul 2022 — cu un an înainte ca Curtea Constituțională să declare formațiunea neconstituțională. Potrivit procurorilor, oligarhul Ilan Șor, dat în urmărire, cheltuia milioane de lei pentru întreținerea partidului care îi purta numele, sume transmise în numerar și nedeclarate în rapoartele oficiale de finanțare ale formațiunii. Banii erau folosiți pentru plata „salariilor în plic” ale angajaților partidului și a onorariilor participanților la protestele antiguvernamentale.

În 2024, Procuratura Anticorupție a început să trimită în instanță episoade separate din dosar. În aceste dosare figurează lideri ai organizațiilor teritoriale ale ex-Partidului „ȘOR”, considerați complici care au permis ca formațiunea să primească finanțare de la Ilan Șor.

Ilan Șor însuși a fost condamnat în contumacie la 15 ani de închisoare în dosarul „Frauda bancară”. Acesta a fugit din R. Moldova în 2019, după ce democrații au pierdut puterea, și în prezent se află în Rusia.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI

Refugiu de la arșiță: salvatorii au amenajat 14 puncte anticaniculă în 7 raioane ale țării

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a instalat 14 puncte de reabilitare anticaniculă în 7 raioane ale țării, în contextul temperaturilor ridicate. Acolo, persoanele afectate vor putea primi asistență.

Potrivit unui comunicat al IGSU, punctele de reabilitare au fost amenajate pe 28 iunie în mai multe regiuni ale țării, inclusiv în Chișinău, Găgăuzia, Cahul, Ialoveni, Cantemir, Căușeni, Ștefan Vodă, Hâncești și Cimișlia.

Corturile sunt destinate persoanelor expuse îndelung temperaturilor ridicate în timpul deplasărilor sau celor care prezintă simptome de deshidratare. Acolo, cetățenii pot primi apă, se pot adăposti de soare și pot solicita, la nevoie, ajutor medical sau intervenția serviciilor de urgență.

Salvatorii îndeamnă populația să evite expunerea prelungită la soare, mai ales în orele de vârf, pentru a preveni insolația și șocul termic.

În caz de urgență, cetățenii sunt îndemnați să apeleze Serviciul 112.

Facebook/Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI

Amintim că Autoritatea de Meteorologie și Monitoring de Mediu a emis, pentru perioada 28 iunie-1 iulie, coduri galben, portocaliu și roșu de caniculă pe întreg teritoriul Republicii Moldova.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: